Takimi radhës Kosovë-Serbi/ Lajcak publikon temat që do diskutohen nesër në Bruksel

Ditën e sotme, i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajcak është shprehur se në takimin e nesërm, temë diskutimi do të jenë pretendimet financiare dhe rregullimet ligjore për komunitetin minoritar.

Nëpërmnjet një postim në Twitter, Lajcak njofton se presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti kanë rënë dakord që ekipi negociator të ndjek këto tema.

“Presidenti Vuçiç e kryeministri Hoti janë pajtuar që ekipi negociator të ndjekë marrëveshjet për pretendimet financiare dhe aranzhimet për komunitetin minoritar. Të dyja temat janë shumë komplekse, për këtë arsye nesër do të diksutojmë për pretendimet financiare dhe aranzhimin për komunitetin minoritar në ditët në vijim,” shkruan Lajcak në postimin e tij.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*