‘Tajvani në tryezën e OBSH-së’/ SHBA publikon projekt-propozimin

Administrata Trump ka qarkulluar një projekt-propozim që do ta sillte Tajvanin në tryezën e Organizatës Botërore të Shëndetit, në një përpjekje për të ulur ndikimin e Kinës dhe për të ndëshkuar organizatën globale, duke e quajtur si “tepër kineze”.

Ekipi kombëtar i sigurisë i administratës amerikane po shqyrton madje krijimin e një organizate të re globale shëndetësore – një organizatë që do të kishte më shumë ndikim amerikan – mes një vargu opsionesh.

Këto opsione vijnë pasi Presidenti Trump muajin e kaluar njoftoi se po pezullonte fondet për OBSH, në mes të akuzave që ata ndihmuan Kinën të minimizojë shtrirjen e koronavirusit përpara se të bëhej një pandemi e plotë.

Shtytja për të goditur ndikimin e Kinës në OBSH përfshin “të gjithë qeverinë”, i është thënë Fox News.

Ditët e fundit, Departamenti i Shtetit dhe Misioni amerikan në SHBA kanë postuar në Twitter një hashtag pro-Tajvan për të bërë presion për përfshirjen e tyre në OBSH.

“Bashkohuni me ne në përfshirjen e # Taiwan në Asamblenë e ardhshme Botërore të Shëndetit në mënyrë që #Taiwan të sjellë ekspertizën e tij të jashtëzakonshme në luftën kundër # Covid19.

Bota ka nevojë për Tajvanin në këtë luftë! Tregoini @OBSh-së se është koha që Tajvani të dëgjohet, ”tweeted Departamenti i Shtetit.

Shtëpia e Bardhë tashmë ka mare mbështetjen nga Australia si pjesë e kësaj përpjekje për ti dhënë Tajvanit statusin e vëzhguesit në OBSH dhe aktualisht po kërkon mbështetje nga Gjermania, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar.

Një burim e përshkroi masën për ta sjellë Tajvanin në tryezën e OBSh-së si një “gisht në sy” për Kinën, pasi Partia Komuniste Kineze nuk e konsideron Tajvanin një vend të pavarur.

Dhënia e një vendi në tryezën në OBSH do t’i jepte Tajvanit një forcë, tha burimi.

Në mars, një ndihmës i drejtorit të përgjithshëm të OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, u pyet nëse organizata do të konsideronte anëtarësimin e Tajvanit – një pyetje që ai e injoroi, në një intervistë të vështirë.

Më vonë, një zëdhënës i OBSH-së i tha Fox News, se “Fokusi i OBSH-së në çdo kohë është të sigurojë që të gjitha fushat e globit të kenë informacionin e nevojshëm për të menaxhuar shëndetin e njerëzve të tyre.

Në një intervistë të fundit, zyrtari i OBSH-së që drejtoi misionin ndërkombëtar në Kinë, nuk iu përgjig një një pyetjeje mbi përgjigjen e Tajvanit ndaj shpërthimit të COVID-19 ”.

Presidenti Trump, gjatë një interviste virtuale në Fox News të dielën, tha se OBSh “ka qenë një katastrofë”.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*