Sulm terrorist në Kenia/ Tre mësues të vrarë në një shkollë fillore

Të hënën, tre mësues u vranë në një sulm të dyshuar të Al Shabaab në një shkollë fillore në Kenian verilindore, sipas policisë.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 2 të mëngjesit në orën lokale në Kamothe në Qarkun Garissa afër kufirit me Somalin, raporton CNN.

Militantët sulmuan një post policie dhe dëmtuan pjesërisht një rrjet  telekomunikacioni, tha Shërbimi Kombëtar i Policisë në Kenia, në një prononcim në lidhje me incidentin, duke shtuar se oficerët e saj ishin në ndjekje të sulmuesve.

Militantët e këtij grupi qëlluan gjithashtu katër fëmijë që kërkuan strehim në një postë të afërt policie në fshatin Saretho, afër Garrisa, javën e kaluar.

Policia në Kenia tha se sulmuesit kishin synuar gjithashtu një bazë telekomunikimesh në zonë.

Tre amerikanë, përfshirë një anëtar të shërbimit amerikan dhe dy kontraktorë civilë, u vranë në sulmin e kryer nga Al-Shabaab mbi një Forcë të Mbrojtjes në Kenia në Manda Bay, Qarku Lamu afër kufirit të Kenya me Somalin.

Ushtria e Kenia tha që oficerët e saj vranë të paktën katër terroristë në sulmin e aeroportit.

Grupi militant islamik Al-Shabaab, me seli në Somali, ka kryer disa sulme në vende publike, përfshirë shkolla dhe një hotel në Kenia.

Luftëtarët e grupit islamik vranë 147 njerëz në një sulm brutal në një kampus universiteti në Kenyan afër kufirit me Somalin në 2015.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*