Sulm i përgjakshëm/ 81 civilë të vrarë nga Boko Haram në fshatin nigerian

Të paktën 81 njerëz u vranë në një sulm ndaj një fshati nga militantët e dyshuar Boko Haram në Nigerinë verilindore, tha qeveria e shtetit Borno në një deklaratë të lëshuar për CNN të mërkurën.

Banorët thanë që burrat sulmuan fshatin në tanke të blinduara dhe kamionë të mbushur me armë, sipas deklaratës së qeverisë, raporton CNN.

Shtatë vetë, duke përfshirë kryetarin e fshatit, fëmijë dhe gra, u rrëmbyen nga komuniteti Faduma Kolomdi, i përshkruar si një qytet nomad në veri të Borno.

Banorët njoftuan se burrat mblodhën fshatarët të martën në mëngjes dhe filluan të shtënat në incidentin që zgjati disa orë.

Njëri prej fshatarëve që mbijetoi nga sulmi u tha autoriteteve se sulmuesit ishin maskuar si mësues të fesë islame.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*