Shpërthen kamioni me eksploziv/ Sulmohet guvernatori i Kandaharit nga Talebanët, 3 të vdekur

Një sulm vetëvrasës ka ndodhur ditën e sotme në Kandahar  të Afganistanit ku një mjet i mbushur me bomba shpërtheu pak metra larg rezidencës së guvernatori dhe selisë policore në Kandahar.

Si pasojë e shpërthimit mbetën të vdekur 3 persona dhe u plagosën shumë të tjerë, gjakderdhja po përshkallëzohet mes Talebanve dhe forcave të qeverisë në një moment kur SHBA po përpiqet të mundësojë një marrëveshje mes tyre.

“Rreth orës 4 të mëngjesit, një sulmues vetëvrasës I kryer me nje mjet kamion të mbushur me eksploziv u qëllua nga forcat e sigurisë para se të arrinte qëllimin e tij duke  shpërthyer  eksplozivin pranë selisë së policisë dhe kompleksit të banimit të guvernatorit,”  tha zëdhënësi i guvernatorit, Bahir Ahmad Ahamdi, tha.

Tre anëtarë të forcave të sigurisë u vranë dhe 14 njerëz të plagosur, përfshirë civilë, në sulmin në rrethin Sha Ëali Kot të Kandahar dhe selia e policisë dhe kompleksi i guvernatorit pësuan dëme të mëdha.

Talibanët morën përgjegjësi, duke thënë në një deklaratë se selia e policisë ishte përdorur si një qendër ushtarake për operacionet e forcave të sigurisë kundër kryengritësve islamikë.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*