Shkelja e të drejtave të Ujgurëve/ Kina kërcënon SHBA –në me ‘sanksione reciproke’ 

Të premten, Kina tha se do të marrë “masa reciproke” kundër Shteteve të Bashkuara pasi Uashingtoni vendosi sanksione ndaj zyrtarëve të lartë kinezë për abuzime të pretenduara të të drejtave të njeriut kundër pakicës myslimane Ujgure.

Pekini përshkroi sanksionet e reja amerikane si “thellësisht të dëmshme” për marrëdhëniet e ndërsjella, tashmë të tensionuar nga ndryshimet në lidhje me trajtimin e Kinës për shpërthimin e koronavirusit të ri dhe kontrollin e tij shtrëngues në Hong Kong, raporton Reuters.

Uashingtoni vendosi sanksione ndaj rajonit autonome të Sekretarit të Partisë Komuniste të Xinjiang, Chen Quanguo, një anëtar i Byrosë Politike të fuqishme të Kinës, dhe tre zyrtarë të tjerë.

Një zyrtar i lartë i administratës amerikane e përshkroi Chen si një zyrtar të rangut më të lartë që Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar.

Vendimi është “pa shaka”, tha zyrtari amerikan. “Jo vetëm për sa i përket ndikimit simbolik dhe reputacionit, por ai ka kuptim të vërtetë në aftësinë e një personi për të lëvizur nëpër botë dhe drejtuar biznese.”

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Zhao Lijian u tha gazetarëve në Pekin, se vendimi i SHBA-së ishte një ndërhyrje serioze në çështjet kineze.

“Në dritën e këtyre veprimeve të gabuara, Kina do të imponojë masa reciproke për zyrtarët amerikanë dhe organizatat që kanë shfaqur sjellje të egër mbi të drejtat e njeriut në lidhje me punët e Xinjiang,” tha Zhao.

“Ne e nxisim SHBA që të korrigjojnë këtë vendim të gabuar. Nëse SHBA vazhdon, Kina do të marrë masa të forta. ”

Sanksionet e Uashingtonit u vendosën në bazë të Aktit Global Magnitsky, i cili lejon qeverinë e SHBA që të synojë shkelësit e të drejtave të njeriut në të gjithë botën duke ngrirë çdo pasuri, duke ndaluar udhëtimet në SHBA dhe duke ndaluar amerikanët të bëjnë biznes me ta.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*