SHBA-ja, Britania dhe Kanadaja gati sanksionet ndaj Bjellorusisë/ Ja kur prezantohen

1431NO-USA-IRAN_O_

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Kanadaja planifikojnë të vendosin sanksione ndaj individëve bjellorusë pas asaj që ata i konsiderojnë si zgjedhje të manipuluara në 9 gushtit dhe dhunës kundër protestuesve paqësorë, thanë të enjten gjashtë burime të njohura me këtë çështje.

Katër prej burimeve, të gjithë folën në kushte anonimiteti, thanë se sanksionet e SHBA, Britanisë dhe Kanadasë mund të prezantohen të premten, megjithëse kjo mund të shtyhet duke pasur parasysh sfidën e koordinimit midis tre vendeve.

Sanksionet kanë për qëllim të tregojnë se do të kishte pasoja për zgjedhjet e diskutueshme dhe trajtimin e protestuesve në Bjellorusi, një ish shtet sovjetik, ku Presidenti Alexander Lukashenko ka qeverisur për 26 vjet.

Lukashenko, forcat e të cilit kanë arrestuar ose dëbuar të gjithë figurat kryesore të opozitës në Bjellorusi, arrestuan mijëra protestues dhe censuruan lajmet, ku u betua papritur të mërkurën, për një mandat të gjashtë.

Më 1 shtator, një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit të SHBA i tha Reuters se Shtetet e Bashkuara po konsideronin vendosjen e sanksioneve ndaj shtatë individëve bjellorusëve të cilët besohet se ishin të përfshirë në falsifikimin e rezultateve të zgjedhjeve dhe në dhunën kundër protestuesve.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*