Sërish shifra të larta në Itali/ 89 viktima dhe rreth 11 mijë raste të reja me COVID-19

MILAN, ITALY - MAY 07: Customers wearing protective face masks shop at a food stall at San Marco street Market on May 07, 2020 in Milan, Italy. Starting today, 26 open air markets out of 94 are reopening in Milan after two months of lockdown. Italy was the first country to impose a nationwide lockdown to stem the transmission of the Coronavirus (Covid-19), and its restaurants, theaters and many other businesses remain closed. (Photo by Emanuele Cremaschi/Getty Images)

Në 24 orët e fundit, Italia ka shënuar sërish rritje të rasteve të reja me COVID-19.

Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar se janë infektuar 10.874 persona nga 144.737 tamponë të kryer.

Gjithashtu janë rritur edhe viktimat që sot janë 89, kundër 73 të ditës së mëparshme.

Rajoni më i goditur mbetet Lombardia me 2023 pozitivë, e ndjekur nga Piemonte me 1396, Campanja me 1312 dhe Lazio me 1.224.

Rritja e numrave ka shtrënguar rajonin e Piemontes që nga kjo fundjavë të mbyllë qendrat tregtare, duke mbajtur hapur vetëm aktivitetet ushqimore dhe farmacitë.

Lombardia ka vendosur karantinën duke filluar nga ora 23 e ditës së enjte. Orari i karantinës do të jetë nga ora 23 deri në orën 5 të mëngjesit dhe do të zgjasë çdo ditë deri më 13 nëntor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*