Rriten vdekjet në Britani/ Raportohen 209 viktima në 24 orë nga COVID-19

Shefat e shëndetësisë në të gjithë Britaninë njoftuan sot 209 vdekje të reja nga Covid-19, duke rritur numrin zyrtar të viktimave në 37.257.

Shefat e Departamentit të Shëndetësisë nuk kanë botuar ende shifrat përfundimtare të përditshme, që përfshin vdekjen në të gjitha mjediset që testuan pozitivisht për koronavirusin, raporton Dailymail.

Tabela paraprake – e cila shpesh është shumë më e ulët se numri i dhënë nga zyrtarët – llogaritet duke shtuar të gjitha vdekjet individuale nga secili prej kombeve vendase.

Shëndeti Publik në Angli regjistroi sot 183 vdekje nga Covid-19 në spitale, ndërsa Skocia regjistroi 13 vdekje, Uellsi 11 dhe Irlanda Veriore vetëm dy, përfshirë shtëpitë e kujdesit.

Zyrtarët njoftuan dje vetëm 134 vdekje nga koronavirus, një shifër shumë më e ulët se zakonisht për shkak të një vonese regjistrimi gjatë fundjavës.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*