Rrëzimi i avionit ushtarak armen/ Turqia mohon akuzat: Fantazi e makinës propagandistike

Pretendimet e Armenisë se Turqia rrëzoi një avion luftarak SU-25 që i përkiste ushtrisë së saj janë totalisht të pavërteta, sipas Drejtorit të Komunikimit në qeverinë turke Fahrettin Altun.

“Pretendimi se Turqia rrëzoi një avion luftarak armen është absolutisht i pavërtetë. Armenia duhet të tërhiqet nga territoret nën okupimin e saj në vend që të përdorë mashtrime të tilla propagandistike,” tha Altun gjatë një komunikimi për median.

Gjatë ditës së sotme edhe Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit mohoi akuzat raporton Daily Sabah.

Mbrojtja azere tha në një deklaratë se pretendimet armene janë “një tjetër fantazi e makinës propagandistike ushtarake e saj”.

Ministria e Mbrojtjes së Armenisë në një komunikim zyrtar tha se një aeroplan luftarak turk duke u ngritur nga provinca Ganja e Azerbajxhanit rrëzoi një aeroplan luftarak SU-25 mbi territorin armen.

Situata në Kaukaz ka qenë e tensionuar kohët e fundit për shkak të sulmeve pa kriter të Armenisë kundër civilëve në Azerbajxhan, duke vrarë 11 persona dhe duke lënë 33 të tjerë të plagosur.

Përleshjet kufitare shpërthyen të Dielën në orët e para të mëngjesit kur forcat armene shënjestruan pozicionet civile dhe ushtarake të Azerbajxhanit, duke lënë në disa viktima.

Që në fillim të konfliktit, Ankaraja përsëriti mbështetjen e saj të palëkundur për Azerbajxhanin.

Pas deklaratës së Rexhep Tajip Erdogan në mbështetje të Azerbajxhanit, homologu i tij Ilham Aliyev tha se e falënderonte homologun turk për mbështetjen e Turqisë për ndihmë dhe mbështetje kundër shkeljeve të kufirit të Armenisë.

Parlamenti i Azerbajxhanit shpalli gjendjen e luftës në disa qytete dhe rajone pas shkeljeve të kufirit të Armenisë dhe sulmeve në rajonin e pushtuar të Nagarag-Karabahut.

Marrëdhëniet midis dy ish-kombeve Sovjetike kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991 kur ushtria armene pushtoi Karabakun e Sipërm, ose Nago-Karabakun, një territor i njohur ndërkombëtarisht i Azerbajxhanit.

Katër U.N. Këshilli i Sigurimit (UNSC) dhe dy KB. Rezolutat e Asamblesë së Përgjithshme (UNGA), si dhe shumë organizata ndërkombëtare, kërkojnë tërheqjen e forcave okupuese.

Grupi i Minskut i Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) – bashkë-kryesuar nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara – u formua në 1992 për të gjetur një zgjidhje paqësore të konfliktit, por pa rezultat. Sidoqoftë, dy vendet arritën armëpushim në vitin 1994.

Franca, Rusia dhe NATO, ndër të tjera, kanë kërkuar një ndalje të menjëhershme të përleshjeve në rajonin e okupuar./ abcnews/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*