Reagim i ‘dobët’ ndaj protestave të dhunshme/ Trump ‘shkund’ guvernatorët dhe qeveritarët  amerikanë

Të hënën, presidenti Trump, nëpërmjet një telefonatë i ka ‘shkundur’ guvernatorët demokratë dhe qeveritarët e tjerë të këtyre shteteve, për mënyrën se si ata i janë përgjigjur protestave dhe trazira në të gjithë vendin, pas vdekjes së George Floyd, duke i quajtur ata “të dobët” dhe duke i nxitur ata të “dominojnë” ndaj dhunës.

“Shumica prej jush janë të dobët,” tha Trump. “Duhet të arrestosh njerëz.”

Ju duhet të sundoni, nëse nuk mbizotëroni, po humbni kohën tuaj, “tha ai, sipas një punonjësi të vjetër në zyrën e një guvernatori i cili kishte marë thirrjen e presidentit Trump, raporton FoxNews.

Ata do të vrapojnë mbi ju. Ju duhet të mbizotëroni. ”

Trump, në thirrjen me guvernatorët, kërkoi zbatimin e ligjit edhe nga zyrtarët e sigurisë kombëtare, gjithashtu edhe nga udhëheqësit vendorë, ku i ka thënë se “duhet të bëhen shumë më të ashpër” ndaj protestuesve.

“Ju duhet të arrestoni njerëz, ju duhet të gjurmoni njerëzit, ju duhet t’i vendosni ata në burg për 10 vjet dhe nuk do t’i shihni më kurrë këto trazira”, tha Trump.

“Ne po e bëjmë atë në Uashington, D. C. Ne do të bëjmë diçka që njerëzit nuk e kanë parë më parë.”

Ai u bëri thirrje qyteteve si New York, Philadelphia dhe Los Angeles të ndërmarrin masa të ngjashme.

Presidenti u bëri thirrje guvernatorëve që të thërrasin Gardën Kombëtare.

Ai u tha qeveritarëve se ata po e bënin veten të dukeshin “budallenj”, duke mos thirrur Gardën Kombëtare, si një shfaqje force në rrugët e qytetit.

Kërkesat e zjarrta të presidentit pasojnë pesë ditë proteste të pa ndërprera, disa prej të cilave u kthyen në trazira dhe plaçkitje për të lënë të gjitha blloqet e qytetit të djegura dhe prishura.

Të premten në mbrëmje, Shërbimi Sekret nxori Trump drejt një bunkeri nëntokësor ndërsa protestuesit shtypnin drejt Shtëpisë së Bardhë.

Ndërkohë, akoma më shumë pronarë të biznesesh, jetesa e të cilëve tashmë është ndikuar nga pandemia e koronavirusit, po i gjejnë dyqanet e tyre të dëmtuara dhe shkatërruar.

Trump në mënyrë të përsëritur u bëri thirrje të “ashpër” qeveritarëve gjatë fundjavës.

“Bëhuni të ashpër, guvernatorë demokratë dhe qeveritarë. Këta njerëz janë ANARCHISTS. Thirreni Gardën tonë Kombëtare tani. Bota po shikon dhe po qesh me ju dhe ‘të përgjumurit e Joe’. A është kjo ajo që dëshiron Amerika? JO !!! ”

“E Tmerrshme! Ku janë arrestimet dhe dënimet me burg afatgjat?”

Postoi Trump në reagimin e tij në Twitter, ku pretendonte të tregonte një video të një burri të Dallas duke u rrahur në gjendje kritike, ndërsa përpiqej të mbronte një biznes.

Demonstruesit kanë dalë në rrugë për të kërkuar drejtësi dhe përgjegjësi të policisë pasi Floyd vdiq gjatë arrestimit nga policia, pasi autoritetet thonë se oficeri i policisë në Minesota Derek Chauvin i vendosi gjurin në qafë, raportohet për gati 10 minuta, ndërsa tre oficerë të tjerë janë arrestuar po ashtu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*