Presidenti Li në videokonferencë me BE: Bashkimi Evropian është partner, pavarësisht tensioneve

Kina dhe Bashkimi Evropian janë më shumë partnerë sesa konkurrentë, tha Kryeministri kinez Li të hënën, pasi të dy palët zhvilluan bisedimet e tyre të para zyrtare që nga lidhjet e trazuara për akuzat se Pekini ka përhapur dezinformata në lidhje me koronavirusin e ri.

Presidenti i Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel – shefi ekzekutiv dhe kryetari i BE – mbajtën një video-konferencë me Li, raporton Reuters.

Li shprehu optimizëm, sipas mediave shtetërore kineze.

Bashkimi Evropian, i cili e ka quajtur Pekinin një rival sistemik, ka negociuar një marrëveshje investimi me Kinën që nga viti 2014, me të dy palët të shprehin një dëshirë vitin e kaluar për të përfunduar bisedime në vitin 2020.

Zyrtarët e BE thonë se ata duan të shohin lëvizje në fusha të tilla si automobilë, bioteknikë dhe mikro-elektronikë dhe të pastrojnë çështjet nga subvencionet shtetërore deri në transferimet e detyruara të teknologjisë.

Brukseli thotë se tregjet e BE janë kryesisht të hapura, kështu që i takon Kinës të lëvizë më së shumti.

“Ajo që është e nevojshme për të thyer bllokimin është angazhimi në nivelin e lartë politik dhe kjo është ajo që samiti i sotëm do të sigurojë me shpresë,” tha një zyrtar i Komisionit Evropian.

Samitet zakonisht prodhojnë deklarata të përbashkëta, por asnjë nuk pritet nga takimi i së hënës.

Li tha që Kina ishte e gatshme të thellojë bashkëpunimin me BE për zhvillimin e një vaksine dhe trajtimi të COVID-19.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*