Pompeo uron Presidenten e Tajvanit/ Tensionohen marrëdhëniet SHBA-Kinë

Të mërkurën, Ministria e Jashtme e Kinës tha se Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo, ka bërë dëme serioze në marrëdhëniet SHBA-Kinë, një ditë pasi ai uroi presidenten taiwanese për mandatin e saj të dytë.

Ministria tha se deklaratat e Pompeos “shkelën seriozisht” parimin ‘një-Kinë’, sipas Bloomberg.

“Pala kineze do të ndërmarrë masa të domosdoshme për t’iu përgjigjur veprimeve të gabuara të lartpërmendura nga pala amerikane. Dhe pala amerikane duhet të mbajë pasojat që vijnë prej saj. ”

Pompeo është zyrtari i rangut më të lartë amerikan i cili uroi Presidentin Tsai Ing-Wen për inaugurimin e saj dhe sekretari i parë i SHBA që duartroket një president tajvanez në zgjedhjet e tyre, tha Kina, sipas South China Morning Post.

Kina gjithashtu u përjashtua nga Pompeo në urimin e tij, duke iu referuar Tsai si “presidente e Tajvanit”.

“Zgjedhja e saj me një diferencë të madhe tregon se ajo ka fituar respektin, admirimin dhe besimin e njerëzve ndaj Tajvanit,” tha Pompeo në deklaratën e tij, e cila u lexua gjatë ceremonisë së saj të betimit, sipas Bloomberg. “Guximi dhe vizioni i saj për të udhëhequr demokracinë e gjallë të Tajvanit është një frymëzim për rajonin dhe botën. Ndërsa shohim drejt së ardhmes, kam besim se me Presidentin Tsai në krye, partneriteti ynë me Tajvanin do të vazhdojë të lulëzojë. ”

Deklarata e Pompeo vjen ndërsa tensionet po rriten midis Uashingtonit dhe Pekinit mbi tregtinë, teknologjinë dhe akuzat e keqpërdorimit të Pekinit për pandeminë e koronavirus që filloi vitin e kaluar.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*