OBSH ngre alarmin: Rastet e koronavirusit rriten në vendet e mëdha, veçanërisht në Brazil

Rastet e koronavirusit janë në rritje në disa vende të mëdha në të njëjtën kohë, me “rritje shqetësuese” në Amerikën Latine, veçanërisht Brazili, tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetit (WHO).

Bota regjistroi më shumë se 183,000 raste të reja të koronavirusit të dielën, më së shumti në një ditë të vetme që nga fillimi i shpërthimit në dhjetor, tha shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Sigurisht që numrat po rriten sepse epidemia po zhvillohet në një numër vendesh të populluara në të njëjtën kohë dhe në të gjithë botën,” tha eksperti kryesor i urgjencave të OBSH-së, Mike Ryan, për një konferencë në internet.

“Disa nga kjo rritje mund t’i atribuohen testimit të rritur … Dhe me siguri vende si India po testojnë më shumë. Por ne nuk besojmë se ky është një fenomen testimi. ”

Rastet globale tejkaluan 9 milion të hënën, me Shtetet e Bashkuara, Kina dhe vendet e tjera të goditura rëndë gjithashtu raportuan shpërthime të reja, sipas një raporti të Reuters.

Ryan tha se kishte një kërcim në rastet në Kili, Argjentinë, Kolumbi, Panama, Bolivi dhe Guatemala, si dhe Brazili, i cili kishte kaluar notën 1 milion, e dyta vetëm pas Shteteve të Bashkuara dhe raportoi një rekord me 54,000 raste në 24 orë.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*