Merkel telefonon Erdogan/ Pajtohen që procesi i paqes i OKB-së duhet të forcohet për Libinë

Kancelarja gjermane Angela Merkel diskutoi konfliktin në Libi dhe situatën në Mesdheun lindor në një telefonatë me Presidentin turk Tayip Erdogan, tha zëdhënësi i Merkel në një deklaratë të martën.

Turqia po mbështet qeverinë e njohur ndërkombëtarisht të Libisë në Tripoli në konfliktin e saj me Ushtrinë Kombëtare Libiane (LNA), e cila mbështetet nga Rusia, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti. Ankaraja besohet se dëshiron të krijojë një prani të përhershme ushtarake në vend, raporton Reuters.

Sipas deklaratës, Merkel dhe Erdogan ranë dakord që procesi i paqes i mbështetur nga Kombet e Bashkuara në Libinë e shkatërruar nga lufta, duhet të përforcohet.

Franca, aleati më i ngushtë evropian i Gjermanisë, të hënën kritikoi rolin gjithnjë e më “agresiv” të Turqisë në Libi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*