Lukashenko kërkon ndihmë, Putin i dhuron 1.5 miliard dollarë kredi

Të hënën, presidenti rus Vladimir Putin i dhuroi një hua 1.5 miliardë dollarë Bjellorusisë, pasi lideri i saj, Alexander Lukashenko, fluturoi drejt Putinit për t’iu lutur për më shumë mbështetje.

Një ditë pasi më shumë se 100,000 protestues dolën në rrugët e Minskut për fundjavën e pestë radhazi për të kërkuar largimin e tij, Lukashenko, fluturoi në vendpushimin e Detit të Zi të Soçit, për ti kërkuar Putinit ndihmë, raporton Reuters.

Përveç njoftimit të huasë, për të cilën Putini tha se Kryeministri Mikhail Mishustin kishte rënë dakord gjatë një vizite të fundit në kryeqytetin Bjellorusisht, presidenti rus sinjalizoi mbështetjen për Lukashenko në mënyra të tjera, duke thënë se bashkëpunimi i mbrojtjes do të vazhdonte midis dy vendeve.

Agjencitë ruse të lajmeve raportuan veçmas se Moska po dërgonte parashutistë të hënën për ushtrime të përbashkëta.

Putini gjithashtu mbështeti planet Lukashenko për reformën kushtetuese, të cilën opozita e ka hedhur poshtë si një marifet për t’u kapur pas pushtetit, pas zgjedhjeve që ajo thotë se ishte manipuluar dhe tha se u takonte Bjellorusëve të zgjidhnin vetë krizën.

Pavarësisht veprimeve gjithnjë e më agresive nga forcat e tij të sigurisë, Lukashenko nuk ka arritur të rimarrë rrugët nga demonstruesit, të cilët e dolën me dhjetëra mijëra të dielën, me brohoritjet “Ju jeni një mi!”

Lukashenko i quan demonstratat një komplot perëndimor dhe e ka vendosur fatin e tij në duart e Moskës, duke kërkuar mbështetje ekonomike dhe ndihmë ushtarake.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*