Luftimet në Nagorno-Karabakh/ Azerbajxhani rrëzon një aeroplan luftarak armen  

Ditën e sotme, FForcat Ajrore të Azerbajxhanit rrëzuan një tjetër aeroplan luftarak armenë Su-25, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit.

Në deklaratën e ministrisë, aeroplani luftarak armen u rrëzua sot në orën 12.30 gjatë një përpjekje për të sulmuar pozicionet e ushtrisë azerbajxhanase në zonën e Jabrail nga ajri.

Ndryshe, Azerbajxhani ka kërkuar tërheqjen e të gjitha forcave armene nga rajoni kontestues Nagorno-Karabakh si e vetmja mënyrë për dhënien fund të luftimeve.

Të dyja palët më parë kanë refuzuar kërkesat për një armëpushim në rajonin kontestues, ku luftimet janë përshkallëzuar ditëve të fundit në nivele të papara që nga vitet 1990, me ç’rast dhjetëra njerëz u vranë dhe qindra të tjerë u plagosën.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*