Lufta me COVID-19/ Kim Jong Un refuzon ndihmën e jashtme

In this photo provided by the North Korean government, North Korean leader Kim Jong Un attends a Politburo meeting of the Central Committee of the Workers' Party of Korea in Pyongyang, North Korea Thursday, June 2, 2020. Independent journalists were not given access to cover the event depicted in this image distributed by the North Korean government. The content of this image is as provided and cannot be independently verified. Korean language watermark on image as provided by source reads: "KCNA" which is the abbreviation for Korean Central News Agency. (Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka deklaruar se qeveria e tij nuk do të pranojë ndihmë të jashtme pasi vendi po përballet me përpjekje të mëdha për rimëkëmbjen, njoftuan media të premten.

Deklarata pason masën për të hequr një bllokim të koronavirusit në qytetin kufitar të Kaesong, ku Kim tha se tre javët e izolimit kishin stabilizuar situatën pandemike, njoftoi Agjensia Qendrore e Lajmeve Koreane (KCNA), raporton FoxNews.

Sidoqoftë, Kim refuzon të pranojë ndonjë ndihmë të jashtme në luftën ndaj pandemisë ose të rindërtimit të pjesëve të vendit të dëmtuar nga javë të shirat e rrëmbyeshëm.

KCNA e drejtuar nga shteti raportoi se rreth 97,000 hektarë të lashtave u shkatërruan në mbarë vendin, me rreth 16.600 shtëpi dhe 630 ndërtesa publike të shkatërruara ose të përmbytura.

Kim shprehu simpati për njerëzit që janë zhvendosur në ambiente të përkohshme pasi humbën shtëpitë e tyre në përmbytje.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*