Komandantët e Indisë dhe Kinës takohen në Moldo mes thirrjeve për bojkotimin e mallrave kineze

Të hënën, komandantët ushtarakë indiane dhe kinezë u takuan në përpjekje për të lehtësuar tensionet në kufirin e tyre të diskutueshëm Himalayan, pasi gjendja mes tyre u ngurtësua në Indi, duke ndërmarë një ushtrim ushtarak dhe ekonomik pas përleshjes më të rëndë në më shumë se pesë dekada.

Tregtarët kryesorë indianë bënë thirrje për bojkotimin e mallrave kineze dhe shteti i Maharashtra, shtëpia e kapitalit financiar të Indisë, Mumbai, vendosën tre propozime fillestare investimi nga kompanitë kineze me vlerë 50 miliardë rupi (658 milion dollarë) në pritje, vetëm disa ditë pas nënshkrimit të marrëveshjeve, raporton Reuters.

India tha se 20 ushtarë të saj u vranë në një përleshje të hënën e kaluar me trupat kineze në një përshkallëzim të madh të një ndalese disa javore midis gjigandëve aziatikë të armatosur me armë bërthamore në Himalajet perëndimore.

Një burim i qeverisë indiane tha që komandantët u takuan në Moldo, në anën kineze të Linjës së Kontrollit Aktual, kufiri de fakto që ndan rajonin Ladakh të Indisë nga kinezët e Aksai Chin.

Takimi zgjati disa orë, me anën indiane duke e shtyrë Kinën të tërhiqte trupat e saj përsëri atje ku ishin në prill, tha një burim i dytë i qeverisë indiane.

Kina, në raundet e mëparshme të bisedimeve, i kishte kërkuar Indisë që të ndalonte të gjitha punët e ndërtimit në ato që thotë se është territori kinez.

Ushtarët luftuan me gurë, shufra metalikë dhe shkopnij druri në Luginën Galwan të hënën e kaluar pas një bllokimi disa javë.

Kina nuk ka zbuluar se sa viktima ka pësuar, megjithëse një ministër indian ka thënë se rreth 40 ushtarë kinezë mund të jenë vrarë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian i tha një konference në Pekin të hënën se të dy palët ishin në komunikim përmes kanaleve diplomatike dhe ushtarake.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*