Jep dorëheqjen Ministri i Koresë së Jugut, mes tensioneve në rritje me Veriun

Ministri i Unifikimit të Koresë së Jugut ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij pasi marrëdhëniet me Veriun vazhdojnë të përkeqësohen.

Të premten, Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in pranoi dorëheqjen e Kim Yeon-chul, të nxitur nga sulmi i Koresë së Veriut që shkatërroi një zyrë ndërlidhëse në kufirin e dy vendeve, raporton FoxNews.

Drejtori i departamentit të parë të Koresë së Veriut, Kim Yo Jong, motra e Presidentit Kim Jong Un, javën e kaluar kishte kërcënuar të shkatërronte bazën pasi e quante atë “të padobishme”.

Koreja e Veriut kohët e fundit është irrituar gjithnjë e më shumë nga një fushatë broshurash e udhëhequr nga mbrojtësit në Jug, si dhe nga mungesa e përpjekjeve të qeverisë së Presidentit Moon për të ndaluar fushatën.

Veriu ka mobilizuar protestat masive gjatë javëve të kaluara për të dënuar refugjatët dhe veprimet e tyre.

Ushtria e Kim gjithashtu njoftoi planet për të mbështetur një fushatë civile të Koresë së Veriut për të lëshuar fletëpalosje propaganduese kundër Koresë së Jugut në zonat afër kufirit tokësor dhe detar.

Ekspertët thonë se potencialisht mund të krijojnë probleme sigurie për Jugun.

Të dëshpëruar për të parandaluar tensionet nga dalja jashtë kontrollit, Jugu është zotuar të ndalojë aktivistët dhe ka kërcënuar të ngrejë akuza kundër dy vëllezërve të Koresë së Veriut që kanë udhëhequr fushatat e broshurave për vite me rradhë.

Ndërsa Seul ndonjëherë ka dërguar policinë për të bllokuar aktivistët nga fletëpalosjet gjatë kohërave të ndjeshme, ajo më parë i kishte rezistuar thirrjeve të Koresë së Veriut për t’i ndaluar plotësisht ato, duke thënë se ata po ushtronin lirinë e tyre të fjalës.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*