Ish-funksionarja kineze: Partia Komuniste e Kinës është një kërcënim për botën  

Jonathan Bartlett illustration for Foreign Policy

Profesoresha Cai Xia, gjatë viteve të saj në qendrën më të lartë të trajnimit dhe mendimit të Partisë Komuniste Kineze, kishte habitur shumë kolegë me idetë e saj liberale dhe mbështetjen për reformën demokratike.

Kohët e fundit, ajo shkaktoi një tronditje me një mori denoncimesh tronditëse të elitës qeverisëse të Kinës dhe udhëheqësit të vendit Xi Jinping – një qortim i rrallë nga një funksionare, duke çuar në dëbimin e saj nga Partia, në fillim të kësaj jave.

Në një intervistë për CNN nga Shtetet e Bashkuara, ku ajo jeton që nga viti i kaluar, Cai shkoi një hap më tej duke i bërë thirrje qeverisë amerikane të dyfishojë qasjen e saj të ashpër ndaj Pekinit.

Ajo tha se mbështeti ndalimin e administratës Trump për gjigantin e telekomunikacionit Huawei, për të cilin Uashington pretendon se është një rrezik i sigurisë kombëtare për shkak të lidhjes së tij të pretenduar me qeverinë kineze – një pretendim që Huawei ka mohuar në mënyrë të përsëritur.

Cai gjithashtu bëri thirrje për sanksione ndaj zyrtarëve të lartë kinezë dhe i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të bashkojë duart në ndalimin e Partisë Komuniste të “infiltrojë” në institucionet globale dhe të përhapë idealet “totalitare” të Xi-së.

“Marrëdhënia midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara nuk është një konflikt midis dy popujve, por një konkurs dhe konfrontim midis dy sistemeve dhe dy ideologjive,” tha Cai për CNN.

Cai tha se ajo ishte bllokuar nga pandemia e koronavirusit pasi mbërriti në SHBA vitin e kaluar si një turiste.

Ajo nuk pranoi të zbulojë më shumë detaje rreth situatës së saj aktuale ose planeve për të ardhmen, duke përmendur frikën për sigurinë e saj personale.

Që nga ardhja në pushtet në fund të 2012, Xi ka konsoliduar pozicionin dhe autoritetin e tij mbi Partinë, e cila renditet në mesin e organizatave më të mëdha politike në botë me 90 milion anëtarë.

Ai ka nisur një sulm të gjerë ndaj kundërshtarëve politikë, shoqërisë civile dhe pakicës kryesisht muslimane Uyghur në rajonin e Xinjiang, duke forcuar kontrollin mbi Hong Kongun, një ish-koloni britanike që iu premtua një shkallë të lartë të autonomisë kur u kthye në sundimin kinez në 1997.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*