Irani zbulon zhvillimin e fundit në reaktorin bërthamor Arak

Të hënën, Irani zbuloi një rizhvillim të një pjese të reaktorit të tij të ‘ujit të rëndë’, në Arak, një veprim që nuk shkelte kufizimet ndërkombëtare në punën e tij bërthamore, por tregoi se po zhvillon sektorin bërthamor përballë presionit amerikan.

Media shtetërore iraniane tha që teknikët ndezën një qark sekondar në Arak, një fabrikë e ndërtuar për të prodhuar ‘ujin e rëndë’, të përdorur si një moderator për të ngadalësuar reagimet në thelbin e reaktorëve bërthamorë, raporton Reuters.

“Sot ne po fillojmë një seksion të rëndësishëm të reaktorit,” tha kreu i agjencisë atomike të Iranit, Ali Akbar Salehi, në fjalimet e transmetuara drejtpërdrejt në TV shtetëror.

Teherani ka qenë duke riaktivizuar pjesë të programit të tij bërthamor, në shenjë proteste për tërheqjen e Shteteve të Bashkuara vitin e kaluar nga një marrëveshje ndërkombëtare, që kishte për qëllim të kufizonte aftësinë e Republikës Islamike, për të zhvilluar një bombë bërthamore.

Uashingtoni thotë se tërheqja e saj dhe vendimi për të vendosur sanksione të ngritura në bazë të marrëveshjes për vitin 2015, do ta detyrojnë Iranin të dakortësojë një pakt më të gjerë.

Teherani ka thënë gjithmonë se puna e tij bërthamore është për prodhimin e energjisë, punën mjekësore dhe qëllime të tjera paqësore.

Qarku sekondar u aktivizua, ndërsa Irani po punon në modernizimin e uzinës Arak, njoftoi agjensia gjysmë zyrtare e lajmeve Mehr.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*