Irani injoron sanksionet e SHBA për Sirinë/ Zotohet të forcojë lidhjet me vendin aleat

Të enjten, Irani dënoi si çnjerëzore një raund të ri të sanksioneve amerikane kundër aleatit të saj rajonal Siria dhe tha që do të zgjerojë lidhjet e tij tregtare me Damaskun.

Shtetet e Bashkuara të mërkurën vendosën sanksionet e saj më të ashpra duke synuar Presidentin Sirian Bashar al-Asad të zhduke të ardhurat për qeverinë e tij dhe t’i detyrojë ato përsëri në negociatat e udhëhequra nga U.N. për t’i dhënë fund luftës së vendit të tij, raporton Reuters.

“Ndërsa bota është e përfshirë me pandeminë e Corona, vendosja e sanksioneve të tilla çnjerëzore vetëm sa do të përkeqësojë vuajtjet e popullit sirian,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Abbas Mousavi për mediat shtetërore.

“Ne do të vazhdojmë bashkëpunimin tonë ekonomik me shtetin sirian dhe qeverinë e Sirisë, dhe përkundër këtyre sanksioneve, ne do t’i forcojmë marrëdhëniet tona ekonomike me Sirinë,” tha Mousavi.

Më vete, Irani mirëpriti një debat dy-ditor në Këshillin e SHBA për të Drejtat e Njeriut këtë javë në lidhje me brutalitetin e policisë amerikane dhe diskriminimin racor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*