Irani ekzekuton ish-punonjësin e ministrisë së mbrojtjes të akuzuar si spiun i CIA

Një ish-punonjës i ministrisë së mbrojtjes së Iranit i dënuar për shitjen e informacionit bërthamor të vendit te CIA u ekzekutua, konfirmoi gjykata iraniane të martën.

Ekzekutimi i Reza Asgari, një punonjës në pension i hapësirës ajrore, ndodhi javën e kaluar, tha zëdhënësi i gjyqësorit Gholamhossein Esmaili, sipas raporteve të Associated Press.

“Në vitet e fundit të shërbimit të tij, ai u bashkua me CIA, ai shiti informacione për raketat tona … dhe mori para prej tyre,” tha Esmaili. “Ai u identifikua, u gjykua dhe u dënua me vdekje.”

Ai nuk përmendi kur Asgari u arrestua, u fut në gjyq ose u dënua. Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga zyrtarët e SHBA-së lidhur me ekzekutimin e tij, raporton FoxNews.

Qeveria tha se do të procedojë edhe me ekzekutimin e Mahmoud Mousavi Majd, i cili u akuzua për spiunim të ushtrisë iraniane.

Ai gjithashtu akuzohet se po ndihmon SHBA për të zbritur në vendndodhjen e ish gjeneralit iranian Qassem Soleimani, kreu i forcave elitare të Qudsit të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC).

Soleimani u vra në një sulm ajror të udhëhequr nga SHBA në Aeroportin Ndërkombëtar të Bagdadit në janar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*