FOTO/ Rrjedhin 20 mijë ton naftë nga termocentrali në Rusi, lumi merr pamje tronditëse

Pasi dhjetëra mijëra gallons naftë u derdhen në një lumë në Rrethin Arktik, Rusia shpalli gjendjen e jashtëzakonshme.

Karburanti u derdh të premten nga një rezervuar në një strukturë ruajtëse të termocentraleve, në një seksion rtë Norilsk, rreth 1.800 milje në verilindje të Moskës, raporton FoxNews.

Presidenti Vladimir Putin të enjten përplasi kreun e filialit Norilsk Nickel që drejton termocentralin NTEK dhe shefin e NTEK Sergie Lipin, sipas Agence France-Presse.

“Pse agjencitë qeveritare mësuan vetëm për këtë dy ditë pas faktit? A do të mësojmë në lidhje me situatat e urgjencës nga media sociale?

Shumë pengesa u vendosën në lumin Ambarnaya për të bllokuar 20,000 ton naftë që derdhej, por ajo akoma u përhap.

Lumi ushqen një liqen, nga i cili rrjedh një lumë tjetër delikat që të çon në Oqeanin Arktik.

Putin të mërkurën urdhëroi zyrtarët që të minimizojnë pasojat e derdhjes, por Alexei Knizhnikov i operacionit të Fondit Botëror të kafshëve të egra në Rusi i tha Associated Press dëmtimin e peshkut dhe burimeve të tjera, mund të tejkalojnë 1 miliardë dollarë (13 milion dollarë) dëme.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*