FOTO/ Momentet e para pas vrasjes së Soleimanit, zbulohen sendet personale

Fotografitë e marra nga forcat e SHBA për Operacione Speciale, janë publikuar pas sulmit të dronit amerikan, që vrau gjeneralin iranian Qassem Soleimani në Aeroportin Ndërkombëtar të Bagdadit.

Fotografitë, të cilat përshkruajnë rezultatin e mprehtë të sulmit me raketë të dronit të 3 janarit, në dy makina që transportonin Soleimani dhe nëntë të tjerë, u morën nga Fox News nga një burim qeveritar amerikan.

Ushtarët e SHBA-së ishin duke vëzhguar fshehurazi autokolonën e Soleimanit rreth gjysmë milje pas eleminimit të tij dhe nxituan në vendngjarje menjëherë pas sulmit, për të konfirmuar se gjenerali iranian ishte vrarë, raporton Dailymail.

Fotografitë tregojnë për mbeturinat e djegura, përdredhjet e automjetit në të cilin udhëtonte Solemani, si dhe disa nga artikujt që ai mbante, përfshirë një celular dhe valutë.

Soleimani po mbante gjithashtu një libër me poezi, një pistoletë dhe një pushkë, raportoi Fox News.

Fotografitë me fluhur, përshkruajnë grafikisht trupin e shpërfytyruar të Soleimanit, duke i treguar atij gjymtyrët që mungonin.

Të premten, u zbulua se në të njëjtën ditë që Soleimani vdiq, forcat amerikane kryen një tjetër mision sekret, kundër një zyrtari të lartë ushtarak iranian në Jemen, sipas një raporti të ri.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*