FOTO/ Irani ka gati tunelin e ri nëntokësor, do depozitojë raketa dhe armë

Irani po ndërton një tunel nëntokësor, për të ruajtur raketa dhe armë në shkallë të gjerë, sipas pamjeve satelitore dhe burime të inteligjencës perëndimore.

Struktura, e vendosur brenda bazës ushtarake Imam Ali në Sirinë Lindore, vlerësohet të jetë afro 400 metra e gjatë, 15 metra e gjerë dhe 13 metra e thellë, raporton Fox News.

Imazhi i parë u kap në 5 tetor, i marrë nga Image Sat International (ISI), ku mund të shihet ndërtimi i tunelit.

Dy javë më vonë, një derdhje u përdor për të fshehur hyrjen e tunelit nga ajri.

Grumbuj të mëdhenj të papastërtive u shfaqën në anën e kundërt të tunelit ndërsa gërmimet vazhdojnë.

Burime të inteligjencës perëndimore besojnë se raketa dhe armë të tjera do të vendosen në këtë strukturë.

Vlerësimi i inteligjencës së ISI, i konfirmuar nga burime të shumta të inteligjencës perëndimore është se tuneli është në fazat e fundit të ndërtimit dhe së shpejti do të konsiderohet operacional.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*