Forcat amerikane kryejnë sulme ajrore mbi talebanët në Afganistan

Forcat amerikane kryen dy sulme ajrore kundër talebanë për të prishur planin e grupit militant për të filluar sulme ndaj forcave afgane të sigurisë, tha të premten një zëdhënës ushtarak amerikan, në një veprim që mund të dëmtojë procesin e paqes.

Sulmet ajrore, të kryera në dy provinca të ndryshme, ishin të parat që nga fillimi i armëpushimit të Bajramit të deklaruar nga Talibanët dhe forcat afgane muajin e kaluar, raporton Reuters.

Sonny Leggett, një zëdhënës ushtarak amerikan me qendër në Afganistan, tha në një tweet se një sulm ajror u krye kundër 25 luftëtarëve të armatosur talebanë që kryenin një sulm të koordinuar në një pikë kontrolli të forcave afgane në provincën Farah në perëndim.

Ai tha se një sulm i dytë u krye në Kandahar në jug.

Ai nuk dha shifra të rastit, dhe një zëdhënës i Talibanëve nuk pranoi të komentojë sulmet ajrore, të cilat u kryen në një kohë kur Shtetet e Bashkuara po tërheqin në mënyrë të qëndrueshme trupat e saj nga Afganistani.

Presidenti i SHBA Donald Trump gjatë javëve të fundit ka ritheksuar dëshirën e tij për një tërheqje të plotë ushtarake nga Afganistani, por nuk ka caktuar një datë të synuar, mes spekulimeve që ai mund të bëjë t’i jepet fund pjesës më të gjatë të luftës të Amerikës në fushatën e tij të rizgjedhjes.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*