Drejt fitores me COVID-19/ Vijon rënia e vdekjeve në Itali në 24 orët e fundit

MILAN, ITALY - MAY 07: Customers wearing protective face masks shop at a food stall at San Marco street Market on May 07, 2020 in Milan, Italy. Starting today, 26 open air markets out of 94 are reopening in Milan after two months of lockdown. Italy was the first country to impose a nationwide lockdown to stem the transmission of the Coronavirus (Covid-19), and its restaurants, theaters and many other businesses remain closed. (Photo by Emanuele Cremaschi/Getty Images)

Në 24 orët e fundit, Italia ka shënuar 26 viktima dhe 303 raste të reja me koronavirus.

Ditën e djeshme, numri i viktimave ishte 44, që do të thotë se vijon rënia e numrit të viktimave në vendin fqinj.

Nga të dhënat e sotme, 85,5% e rasteve të reja janë në Lombardi.

Numri total i të prekurve nga Covid-19 në Itali ka shkuar 237 290.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*