Dështon BREXIT në Londër/ Johnson dhe Von Der Leyen marrin përsipër fatet e marrëveshjes

Pas dështimit gjatë ditës së sotme, bisedimet e fundit për BREXIT do të nisin të shtunën dhe negociatat do të kalojnë në diskutime të drejtpërdrejta midis kryeministrit, Boris Johnson dhe presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Në një deklaratë të përbashkët, David Frost, kryenegociatori i Mbretërisë së Bashkuar dhe homologu i tij i BE, Michel Barnier, thanë se ata kishin dështuar të pajtoheshin për çështjet përfundimtare dhe se negociatat historike të tregtisë dhe sigurisë do të ndaleshin.

Negociatat njëvjeçare pritej që të përfundonin me arbitrazh midis dy udhëheqësve politikë, megjithëse nuk ka asnjë siguri që do të gjendet një kompromis i pranueshëm.

“Pas një jave negociatash intensive në Londër, dy kryenegociatorët ranë dakord sot që kushtet për një marrëveshje nuk janë përmbushur, për shkak të divergjencave të konsiderueshme në fushën e lojës, qeverisjen dhe peshkimin“, thanë Barnier dhe Frost në deklaratë. “Mbi këtë bazë, ata ranë dakord të ndërpresin bisedimet në mënyrë që të informojnë parimet e tyre mbi gjendjen e negociatave. Presidenti Von der Leyen dhe Kryeministri Johnson do të diskutojnë nesër pasdite.”

Bëhet e ditur se Johnson dhe Von der Leyen do të flasin me telefon të shtunën pasdite.

Më herët gjatë ditës, kancelarja gjermane, Angela Merkel, ndërhyri për të nxitur të dy palët që negociojnë në Londër, të kalojnë vijat e tyre të kuqe për të arritur një marrëveshje, edhe pasi qeveria franceze tha se mund të përdorte veton e saj nëse marrëveshja nuk arrinte të përputhej me pritjet.

Pavarësisht shqetësimeve që u ngritën në Paris, Hagë, Kopenhagë dhe Romë në lidhje me koncesionet e ofruara tashmë nga Barnier, qeveria e Merkel tha se duhet bërë kompromis i mëtejshëm nëse ajo siguronte një marrëveshje tregtare dhe sigurie.

Zëdhënësi i Merkel, Steffen Seibert, tha: “Për kancelaren, dhe kjo nuk ka ndryshuar javët e fundit, gatishmëria për kompromis është e nevojshme nga të dy palët. Nëse dëshironi të keni një marrëveshje, të dy palët duhet të lëvizin drejt njëra-tjetrës. Të gjithë kanë parimet e tyre, ka vija të kuqe, kjo është e qartë, por gjithmonë ka vend për kompromis.”

Burimet thanë se të dy Merkel dhe Von der Leyen kishin treguar “vendosmëri absolute” për ta shtyrë marrëveshjen mbi vijat e kuqe, me gjithë shqetësimet e disa mbi detajet.

“Shtetet anëtare do të marrin kohën e tyre kur të arrijnë marrëveshjen,” tha një diplomat. “Marrëveshja në nivelin negociator nuk do të thotë domosdoshmërisht se është një marrëveshje.”/ The Guardian/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*