Covid-19/ SHBA konfirmon mbi 119 mijë viktima  dhe mbi 2.2 milion të infektuar    

covid 19 outbreak worldwide. protective mask with text coronavirus on flag of usa. epidemic

Deri më sot, më shumë se 119,000 persona kanë humbur jetën nga Covid-19 në SHBA.

Sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins, Shtetet e Bashkuara të Amerikës numërojnë deri më tani mbi 2,2 milion të infektuar me koronavirus.

Nga totali i të infektuarve, raste aktive mbeten 1,228,939 ndërsa të shëruar tërësisht janë 957,204 persona.

Ndërsa, totali i viktimave përfshin raste nga të 50 shtetet, Rrethi i Kolumbisë dhe territoret e tjera të SHBA, si dhe raste të riatdhesuara.

SHBA mbetet vendi më i prekur nga pandemia në botë pasuar nga Brazili dhe Rusia.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*