COVID-19/ Britania regjistron rritjen më të ulët të së shtunës që nga 21 marsi

Britania regjistroi sot 80 vdekje nga koronavirusi, shifra më e ulët e së shtunës pas mbylljes, duke e rritur numrin e përgjithshëm të viktimave në 41.561.

Shifra paraprake e vdekjes llogaritet duke shtuar vdekjen nga koronavirusi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar në 24 orët e fundit, por nuk merr parasysh vdekjet në shtëpitë e kujdesit, raporton Dailymail.

Kjo do të thotë që shifra totale e shpallur më vonë sot nga Departamenti i Shëndetësisë ka potencialin të jetë dukshëm më i lartë.

Nga 80 vdekjet e regjistruara, përfshihen 67 vdekje të tjera në spitalet në Angli, gjashtë në Uells, pesë në Skoci dhe dy në Irlandën Veriore.

Shifra e sotme është kërcimi më i ulët i së shtunës që nga 21 mars, dy ditë para bllokimit kur u regjistruan vetëm 56 viktima.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*