Britania regjistron 155 vdekje të tjera nga koronavirusi

Ditën e sotme, Britania njoftoi 155 vdekje të tjera nga Covid-19, ku dhënat e veçanta zbuluan se nuk u regjistruan vdekje në Angli dhe Uells për javën e dytë me radhë.

Të dhënat e Departamentit të Shëndetit tregojnë se 95 britanikë vdesin nga koronavirusi çdo ditë, me mesataren e shtatë ditëve që ka rënë në shifra të dyfishtë për katër ditë rresht, pas 945 viktima në mes të prillit, raporton Dailymail.

Statistikat e qeverisë tregojnë se 155 vdekje u njoftuan gjithashtu të martën e kaluar për shkak të vonesës së regjistrimit të fundjavës, por mesatarja e rrotullimit ka rënë me 18 përqind në hapësirën e një jave.

Kjo do të thotë se numri zyrtar i viktimave të konfirmuara nga laboratori Covid-19 tani është 44,391. Megjithatë, numri i të vdekurve aktualë është të paktën 55,000.

Të dhëna të tjera qeveritare sot konfirmuan se shpërthimi i koronavirusit po vazhdon të ndizet, me 8,979 vdekje të regjistruara në javën që përfundoi më 26 qershor, ku në Angli dhe Uells regjistruan 3.4 përqind më pak se mesatarja.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*