BE siguron 1 miliard euro për zhvillimin e vaksinës kundër COVID-19

Gjatë ditës së some, Bashkimi Europian zhvilloi një konferencë ndërkombëtare për të siguruar fonde për zhvillimin e një vaksine kundër Covid-19 duke garantuar 1 milard euro.

Gjatë konferencës virtual, Presidentja i Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen tha se qëllimi fillestar është që të mbledhin 7.5 miliardë euro ose 8 miliardë dollarë, për të filluar punën menjëherë, por do të duhen më shumë, raporton CNN.

Ajo e përshkroi atë si fillimin e një “maratone premtuese” globale.

Realiteti është që ne do të duhet të jetojmë me virusin derisa të zhvillojmë një vaksinë dhe kjo është arsyeja pse ne duhet të bashkojmë forcat dhe të bashkojmë paratë dhe mendjet tona për të filluar punën për vaksinat, diagnostikimet dhe trajtimet kundër koronavirusit “, tha Von Der Leyen.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*