Arrestohen 3 persona të dyshuar si ‘terroristë’/ Tentuan të hyjnë në kampin e ushtrisë britanike në Kenia

Të dielën, policia Keniane arrestoi tre burra për përpjekje për të hyrë në një kamp stërvitje të Ushtrisë Britanike, rreth në të njëjtën kohë, që ekstremistët e al-Shabab sulmuan një bazë ushtarake dhe vranë tre ushtarakë amerikanë.

Treshja po trajtohet si të dyshuar për terrorizëm pas përpjekjes për të hyrë në Njësinë e Trajnimit të Ushtrisë Britanike në Laikipia në Kenia qendrore, sipas një raporti të brendshëm të policisë të marrë nga The Associated Press.

Burrat, të përshkruar si kenians, nuk posedonin armë ndërsa përpiqeshin të hynin në bazë, thanë zyrtarët e policisë për të përditshmen keniane “The Star”.

Policia tha se burrat ishin marrë në pyetje nga Njësia e Policisë Antiterror, pa dhënë detaje të tjera.

Një burrë i katërt, i përshkruar si një Somali-Kanadez, u arrestua në të njëjtën kohë ndërsa po bënte fotografi të Bazës së Forcave Ajrore të Kenya në Eastleigh, që ndodhet mbi 100 milje në jug, thanë zyrtarët e policisë në letër.

Policia tha se Njësia e Policisë Antiterror gjithashtu do ta marrë atë në pyetje.

Ishte e paqartë nëse arrestimet e ndara ishin të lidhura me njëra-tjetrën apo me sulmin ekstremist.

Arrestimet ndodhën rreth në të njëjtën kohë që militantët nga grupi terrorist i lidhur me Al Qaeda-al-Shabab, sulmuan bazën ushtarake të Forcës së Mbrojtjes në Kenia në Lamu në Kenia lindore.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*