Alarmohet Kina: Anija luftarake amerikane përshkron ngushticën e Tajvanit

Të shtunën, Kina ndoqi një anije luftarake të SHBA ndërsa kaloi nëpër ngushticën e ndjeshme të Tajvanit, duke denoncuar misione të tilla, si dërgimi i “sinjaleve flirtuese” te mbështetësit e pavarësisë së Tajvanit.

Kina, e cila pretendon Tajvanin të drejtuar në mënyrë demokratike si territorin e saj është zemëruar nga mbështetja e shtuar e SHBA për ishullin, duke përfshirë shitjet e armëve dhe anijet luftarake me vela përmes ngushticës së Tajvanit, duke tensionuar më tej marrëdhëniet Pekin-Uashington.

Marina e SHBA-së tha se shkatërruesi i raketave të drejtuara USS Mustin kishte kryer “një tranzit rutinë në ngushticën e Tajvanit (më) 19 dhjetor në përputhje me ligjin ndërkombëtar”.

“Transiti i anijes përmes ngushticës së Tajvanit demonstron angazhimin e SHBA për një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur,” shtoi ai.

Ky është lundrimi i 12-të përmes ngushticës nga marina amerikane këtë vit./ Reuters/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*