Kina liron 10 ushtarë indianë të marrë peng pas përplasjes së përgjakshme në kufi

Kina ka liruar 10 ushtarë indiane pasi i mbajti ata për ditë të tëra të burgosur, pas një përplasjeje vdekjeprurëse në kufirin e tyre Himalayan, sipas zyrtarëve indiane të sigurisë.

Ndërsa asnjë vend nuk e pranoi publikisht që ushtarët indianë ishin kapur, zyrtarët indianë të sigurimit konfirmuan për Wall Street Journal se ushtarët ishin kthyer dhe se asnjë prej trupave nuk ishte keqtrajtuar gjatë ndalimit të tyre, raporton FoxNews.

Një zëdhënës i ushtrisë indiane nuk pranoi të konfirmojë ose mohojë lirimin e ushtarëve indiane nga Kina.

Ushtria lëshoi një deklaratë të shkurtër të enjten mbrëmë duke thënë, “asnjë prej trupave indiane të zhdukur në veprim”.

Lirimi i qetë i ushtarëve është parë si një veprim për të ndihmuar në de-përshkallëzimin e tensioneve pas një përleshjeje kufitare që shpërtheu të hënën mes dy vendeve.

Kur u pyetën nëse Kina kishte liruar ndonjë nga ushtarët, një zyrtar i Ministrisë së Jashtme kineze thjesht tha se Kina nuk kishte asnjë qytetar indian në arrest.

“Ishte e papërballueshme për Kinën që të vazhdojë të mbajë peng ushtarë indiane dhe gjithashtu të kërkojë paqe në kufi njëkohësisht,” tha N.C Bipindra, një analist i çështjeve të mbrojtjes dhe strategjisë në New Delhi.

Të paktën tre raunde bisedimesh janë zhvilluar midis udhëheqësve ushtarakë lokalë që nga incidenti i së hënës në mbrëmje në të cilin qindra trupa nga të dy palët u angazhuan në një përleshje brutale duke përdorur grushte, gurë dhe mjete të forta.

India raportoi se rreth 20 trupa kishin vdekur me dhjetëra të tjerë të plagosur. Kina nuk deklaroi viktima.

Presidenti Modi menjëherë fajësoi Kinën për incidentin, i cili shpërtheu gjatë një takimi për tensionet e përshkallëzimit.

Një kolonel i ngarkuar me trupat indiane ishte gjoja i pari që u sulmua dhe u vra, sipas Reuters.

“Asnjëherë nuk provokojmë njeri,” tha Kryeministri Indian Narendra Modi gjatë një transmetimi të mërkurën.

“Nuk duhet të ketë dyshim se India dëshiron paqen, por nëse provokohet, India do të sigurojë një përgjigje të përshtatshme.”

Të premten, Modi atëherë pretendoi se kufijtë e Indisë ishin të sigurt dhe ushtria ishte e aftë t’i mbronte ato.

Ai tha se India do të vazhdojë të zhvillojë me shpejtësi infrastrukturën e saj kufitare dhe nuk do të përkulet ndaj presionit të jashtëm, sipas Reuters.

Ndërkohë, në Pekin, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian ofroi një veprim tjetër, duke pretenduar se ushtarët indiane “kaluan vijën, vepruan në mënyrë të paligjshme, provokuan dhe sulmuan kinezët, duke rezultuar në të dy palët të përfshihen në një konflikt të rëndë fizik me lëndime dhe vdekje”.

Situata e përgjithshme atje tani është e qëndrueshme, thotë Zhao.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*