Konfirmohen 5 viktima nga shpërthimi i fundit i Ebolës në Kongo

In this Tuesday, July 16, 2019 photo, health workers dressed in protective gear begin their shift at an Ebola treatment center in Beni, Congo DRC. The World Health Organization has declared the Ebola outbreak an international emergency after spreading to eastern Congo's biggest city, Goma, this week. More than 1,600 people in eastern Congo have died as the virus has spread in areas too dangerous for health teams to access. (AP Photo/Jerome Delay)

Pesë persona, përfshirë një vajzë 15-vjeçare, kanë vdekur nga Ebola në një shpërthim të freskët të virusit në Republikën Demokratike të Kongos, tha të hënën Fondi për Fëmijë i Kombeve të Bashkuara.

Gjithashtu nëntë raste janë raportuar, thotë UNICEF, sipas CNN.

“Katër persona të tjerë që kontraktuan virusin, të gjitha kontaktet e të ndjerit dhe duke përfshirë fëmijën e një prej rasteve fatale, janë duke u trajtuar në një njësi izolimi në Spitalin Wangata në Mbandaka,” tha UNICEF në një deklaratë.

“Vdekjet ndodhën midis 18 dhe 30 maj por ato u konfirmuan vetëm dje si të lidhura me Ebola”.

Të hënën herët, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Shëndetësore Tedros Adhanom Ghebreyesus njoftoi lajmin se gjashtë raste ishin raportuar në Mbandaka, në provincën ekuivalente në veriperëndim të vendit.

Republika Demokratike e Kongos është ende duke luftuar për t’i dhënë fund një shpërthimi që filloi në vitin 2018 në pjesën lindore të vendit, në të cilën janë raportuar 3.406 raste, me 2,243 vdekje, sipas OBSH.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*