Tensionohet situata/ SHBA akuzon Kinën për ‘agresion’ në kufirin me Indinë

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo dhe një drejtues i lartë i kongresit, kanë qortuar Kinën për ngacmimet ndaj Indisë gjatë një bllokimi ushtarak në kufirin e tyre të diskutueshëm.

Mijëra trupa indiane dhe kineze janë përballur me njëri-tjetrin për javë me radhë në tre ose katër vende në Himalajet perëndimore, pasi forcat e Pekinit hynë në territorin Indian, sipas zyrtarëve indiane të sigurisë dhe mediave locale, raporton Reuters.

Kina mohon që shkeli “Linjën e Kontrollit Aktual”, pasi kufiri 3.488 km de fakto dihet dhe thotë se ka stabilitet në zonën pranë lumit Galwan dhe liqenit Pangong Tso në shkretëtirat e largëta të dëborës në rajonin Ladakh të Indisë.

Në komentet e lëshuara nga Departamenti i Shtetit, Pompeo i tha Institutit të Ndërmarrjeve të thinktankeve, se lëvizja e trupave në Kinë në vijën e kontrollit i bëri jehonë një sjellje të ngjashme të duarve të rënda mbi koronavirusin, Detin e Kinës së Jugut dhe Hong Kong.

“Këto janë llojet e veprimeve që ndërmarrin regjimet autoritare,” tha ai.

Sipas ekspertëve ushtarakë indiane dhe të huaj, kjo është një nxitje e mundshme për fërkime është ndërtimi i një rruge në Indi pranë luginës së Galvanit për të ngushtuar hendekun me rrjetin e rrugëve superiore të Kinës që ndërtoi vite më parë.

Kina është kundër çdo ndërtimi indian në zonë, duke thënë se është territor i diskutueshëm.

Kryetari i Komitetit për Punët e Jashtme, Eliot Engel, tha se Kina duhet të respektojë normat dhe të përdorë diplomacinë për të zgjidhur çështjen e kufijve me Indinë.

“Unë jam jashtëzakonisht i shqetësuar nga agresioni i vazhdueshëm kinez përgjatë Linjës së Kontrollit Aktual,” tha ai.

“Kina po demonstron edhe një herë se është e gatshme të detyrojë fqinjët e saj, sesa të zgjidhë konfliktet sipas ligjit ndërkombëtar,” shtoi ai në një deklaratë të hënën.

Ushtarët janë grumbulluar në tenda dhe të dy palët kanë sjellë artileri dhe pajisje të tjera të rënda për ti pasur si mbështetje, thanë zyrtarët indiane.

India gjithashtu ka filluar ndërtimin e një pistë ulje urgjente pranë autostradës kryesore të Kashmirit që ngjitet në Ladakh.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*