VIDEO/ Nigeria goditet nga një ‘mur’ masiv i pluhurit dhe rërës

Të hënën, një mur masiv i pluhurit dhe rërës përfshiu Nigerinë, kryeqytetin e Afrikës Perëndimore, duke e kthyer qiellin e kuq dhe duke tmerruar banorët.

Pamjet e filmuara nga Doulaye Bonkano treguan murin e lartë të rërës që kapërcen qytetin e Niamey, raporton FoxNews.

Një përdorues i Twitter e përshkroi pamjen si “tërësisht të tmerrshme”.

Stuhia e pluhurit goditi Niamey rreth orës 2 p.m. Të hënën, njoftuan media lokale, duke bërë që trafiku ajror të ndalet përkohësisht, përpara se të arrinin shirat e furishëm.

Pamjet e postuara në mediat sociale tregojnë murin e afërt të pluhurit që zbret në qytet.

Banorët thanë që stuhia e ktheu qiellin të errët, pikërisht në mes të ditës.

Pamje të tjera treguan pluhurin që kthen qiellin portokall.

Nigeri është i njohur për stuhitë e shpeshta të rërës që përfshijnë rërën e Saharasë në të gjithë vendin dhe drejt Oqeanit Atlantik.

Ata zakonisht goditen nga janari deri në prill, në atë që njihet si sezoni “Harmattan”.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*