‘Shpresa po kthehet por asgjë nuk është e sigurt’/ Presidenti Macron zgjat karantinë edhe 1 muaj  

një fjalim mbajtur sot para kombit francez, Presidenti Emmanuel Macron ka njoftuar një zgjatje pritur gjerësisht bllokimin e vendit.    

Kufizimet e tanishme do të mbahen në fuqi deri më 11 maj, raporton EuroNews.    

Ky vendim vjen një kohë kur epidemia e koronavirusit Francës po tregon shenja ngadalësimit 

Shpresa po kthehet por asgjë nuk është e sigurt“, tha ai.    

Bllokimi filloi 17 Mars dhe u ripërtëri për herë parë dy javë vonë.    

Macron tha se pas hënës 11 maj, shkollat gradualisht do fillojnë rihapen.    

Vendimet e tij vijnë mes shqetësimit rritje për furnizimin me pajisje mjekësore, si dhe pasojat sociale pandemisë Francë.    

Kjo është përkundër shifrave relativisht inkurajuese viktimave gjatë fundjavës Pashkëve.    

Deri tani shifrat tregojnë se virusi ka vrarë 14393 njerëz Francë, përfshirë shumë se 9,000 spital. Kjo shifër e fundit tregon një rritje 310 viktima gjatë 24 orëve.    

Për ditën e katërt ,e radhë numri i pacientëve kujdes intensiv gjithashtu ka rënë pak.    

Franca ka disa nga kufizimet më të vështira të bllokimit në Evropë.    

Njerëzit mund të lënë shtëpitë e tyre për të udhëtuar për në punë, përveç nëse kjo nuk mund të bëhet nga shtëpia, të blejnë furnizime thelbësore të ushqimit dhe ilaçeve, të ndihmojnë të tjerët në nevojë ose të bëjnë një stërvitje të shkurtër.    

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*