Pas sulmit me armë në bazën ajrore, SHBA dëbon 21 kadetë ushtarake saudite  

Njëzet e një anëtarë të ushtrisë Saudite Arabe po dëbohen nga SHBA pasi një kadet kryer një gjuajtje masive në një bazë ajrore muajin e kaluar.

Njëzet e një anëtarë të ushtrisë Saudite Arabe po dëbohen nga SHBA pasi një kadet ka kryer një gjuajtje masive në një bazë ajrore muajin e kaluar, raporton BBC.

Ushtarët nuk akuzohen për ndihmën e togerit 21-vjeçar të Forcave Ajrore Saudite.

Por Prokurori i Përgjithshëm i SHBA William Barr, tha që kadetëve iu gjetën se kishin materiale xhihadiste dhe pornografi për fëmijë në posedim të tyre.

Tre marinarë u vranë dhe tetë u plagosën në sulmin e 6 dhjetorit.

Trajnimi për ushtarakët sauditë u vu në pritje në SHBA pas sulmit.

  1. Barr i tha një konference për shtyp të hënën se të shtënat në Stacionin Ajror Detar Pensacola kishin qenë një “akt terrorizmi”.

Zyrtari i lartë ligjor i Amerikës gjithashtu i bëri thirrje Apple të zhbllokojë dy iPhone që i përkisnin sulmuesit.

Burri i armatosur gjuajti një plumb në një telefon në përpjekje për ta shkatërruar atë, tha z. Barr, por hetuesit e FBI ishin në gjendje ta rikthenin atë.

Ne kemi kërkuar nga Apple ndihmën e tyre në zhbllokimin e iPhone-ve, “tha zoti Barr.” Deri më tani Apple nuk na ka dhënë ndonjë ndihmë thelbësore “.

Në konferencën për shtyp, ai shtoi se raportet fillestare që kadetët e tjerë sauditë e kishin filmuar sulmin pasi u shpalosën ishin të pasakta.

Sulmuesi kishte arritur në vendin e të shtënave vetëm, tha z. Barr.

Prokurori i Përgjithshëm tha se 17 prej kadetëve të dëbuar u gjetën se kishin një material terrorist online. Pesëmbëdhjetë, përfshirë disa nga 17 që posedonin materiale terroriste në internet, kishin imazhe të pornografisë për fëmijë, shtoi ai.

“Ndërsa njëri prej individëve kishte një numër të konsiderueshëm pamjesh, të gjithë të tjerët kishin një ose dy imazhe, në shumicën e rasteve të postuar ose të marra në mediat sociale,” tha z. Barr.

  1. Barr gjithashtu tha që Mbretëria e Arabisë Saudite i kishte dhënë mbështetje “të plotë” hetimit.

Zyrtarët sauditë kishin përcaktuar se sjellja e kadetëve ishte “e papranueshme në Forcën Ajrore Saudite dhe Royal Navy”, tha prokurori i përgjithshëm.

Ai shtoi se kadetët e dëbuar nuk ishin akuzuar për ndonjë krim në SHBA, por mund të përballeshin me ndjekjen penale nga shtëpia.

Ka më shumë se 850 kadetë ushtarake saudite që kryejnë trajnime në SHBA.

Hetuesit thonë se sulmuesi, Lt i Dytë Mohamed Alshamrani, kishte treguar video të dhunës ndaj kolegëve të tij në një darkë para sulmit.

Arma prej 9 mm që ai përdori ishte blerë në mënyrë të ligjshme.

I pyetur për dëbimet e planifikuara të dielën, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien i tha Fox News, se Pentagoni kishte vendosur të dëbonte kadetët sauditë.

Pilotët sauditë filluan stërvitjen atje në 1995, së bashku me personelin tjetër nga Italia, Singapori dhe Gjermania.

Pas sulmit të muajit të kaluar, oficeri komandues i bazës tha që rreth 200 studentë ndërkombëtarë ishin regjistruar në programet atje.

Sipas faqes së saj të internetit, baza punëson më shumë se 16,000 personel ushtarak dhe 7,400 civilë.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*