Sulmi amerikan me dron/ Trump zbulon faktet: Irani kishte në shënjestër 4 ambasada

Irani po planifikonte sulme ndaj katër ambasadave amerikane, në kohën kur u vra gjenerali i tyre i lartë, thotë Presidenti Donald Trump.

Kur u pyet se çfarë kërcënimi çoi në sulmin me dron nga SHBA, ai tha për Fox News: “Unë mund të zbuloj, se besoj se me siguri, do të kishin qenë katër ambasada”, raporton BBC.

Vrasja e Gjeneralit Qasem Soleimani, një hero kombëtar, erdhi pas ditësh protestash në ambasadën amerikane në Bagdad.

Por demokratët thonë se ata nuk kanë parë prova për komplote të ambasadave.

  1. Trump, të enjten mori kërkesën nga ambasada në Shtëpinë e Bardhë dhe e cila e përsëriti sërish atë natë, gjatë një tubim pranë ambasadës në Ohio.

Ai u mbështet gjithashtu nga sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo.

“Ne kishim informacione specifike për një kërcënim të afërt, si dhe ato që përfshinin sulme ndaj ambasadave amerikane. Për momentin, ndalesë e plotë”, tha z. Pompeo ndërsa njoftoi sanksione të reja kundër Iranit.

Soleimani ishte ideatori i veprimtarive të Iranit në Lindjen e Mesme, si arkitekt i luftës së qeverisë Siriane kundër rebelëve dhe ngritjes së paramilitarëve pro-iranianë në Irak.

  1. Trump dhe Z. Pompeo kanë thënë se ai ishte përgjegjës për vdekjen e mijërave personave.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*