1 milion infeksione në 5 ditë/ OBSH ngre alarmin: Shumë vende janë në drejtim të gabuar

Infeksionet e koronavirusit u rritën mbi 13 milion në të gjithë botën të hënën, sipas një raporti të Reuters, duke u rritur me një milion në vetëm pesë ditë, duke vrarë më shumë se gjysmë milioni njerëz.

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se nuk do të ketë kthim në normalitet në të ardhmen e afërt, ku shumë vende janë drejtuara në drejtim të gabuar, raporton Reuters.

“Virusi mbetet armiku publik numër një,”  tha ai një konference virtuale nga selia e OBSH-së në Gjenevë.

“Nëse nuk respektohen rregullat, e vetmja mënyrë se si do të shkojë kjo pandemi është se do të përkeqësohet dhe përkeqësohet edhe më keq. Por nuk ka pse të jetë kështu ”.

Raporti global i Reuters, i cili bazohet në raportet e qeverisë, tregon se sëmundja po përshpejtohet më shpejt në Amerikën Latine.

Amerika përbën më shumë se gjysmën e infeksioneve të botës dhe gjysmën e vdekjeve.

Pjesë të botës, veçanërisht Shtetet e Bashkuara me më shumë se 3.3 milion raste të konfirmuara, ende po shohin rritje të mëdha në një valë të parë të infeksioneve COVID-19, ndërsa të tjerët po “rrafshojnë kurbën” dhe po lehtësojnë mbylljet.

Disa vende, siç është qyteti australian i Melbourne dhe Leicester në Angli, po zbatojnë një raund të dytë mbylljesh. Hong Kongu i qeverisur nga Kina, megjithëse me 1.522 raste të reja, do të forcojë përsëri masat e distancimit shoqëror mes shqetësimeve në rritje për një valë të tretë.

Shtetet e Bashkuara raportuan një rekord të përditshëm global të 69.070 infeksioneve të reja më 10 korrik.

Në Brazil, 1.86 milion njerëz kanë testuar pozitivë, përfshirë Presidentin Jair Bolsonaro, dhe më shumë se 72,000 njerëz kanë vdekur.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*