Kurti: Zgjedhja e Thaçit jo sipas Kushtetutes

2 Mars 2016

albin kurti

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe nënkryetari i kësaj lëvizje, Driton Çaushi, kërkuan lirimin e aktivistëve të VV-së dhe deputetëve të arrestuar muajve të fundit.

Sipas tyre, në gjashtë muajt e fundit janë arrestuar qindra aktivistë dhe dhjetëra deputetë dhe sot kryetari i Lëvizjes Visar Ymeri nga siç e kanë quajtur ata shteti policor.

Kurti tha se po përgatiten protesta të radhës për ta kundërshtuar demarkacionin por tha se nuk është caktuar ende dita.

Ndërsa në lidhje me zgjedhjen e Hashim Thaçit për president të Kosovës, Kurti tha se ka qenë jo kushtetuese, mirëpo siç tha ai, kryetarët e partive opozitare do të vendosin se kur do ta dërgojnë këtë çështje në Kushtetuese. Informon Indeksonline.net

www.aliiss.org

Leave a Reply