Home » Archives by category » Fjalim

Buxheti i Mbrojtjes: Presidenti i dergon leter Parlamentit

Buxheti i Mbrojtjes: Presidenti i dergon leter Parlamentit

26 Nentor 2016 Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani u është drejtuar me një letër deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë: Drejtuar:        Z. Ilir META, Kryetar i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë Deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë   I nderuar Zoti Kryetar i Kuvendit, Të nderuar Deputetë, Kam ndjekur në vijimësi diskutimet rreth projekt-buxhetit të [...]

Ministrja Kodheli dhe sekretari Fallon në stërvitjen “Albanian Lion – 16”

Ministrja Kodheli dhe sekretari Fallon në stërvitjen “Albanian Lion – 16”

1 Tetor 2016 Në ditën e dytë të vizitës së tij në Shqipëri, sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar z. Michael Fallon, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli, inspektuan trupat shqiptare dhe britanike, pjesëmarrëse në stërvitjen  “Albanian Lion – 16”. Në rajonin stërvitor të Bizës, i cili është edhe baza kryesore [...]

Komisioneri Hahn: Adresimi i çështjeve historike mes dy vendeve, njihet ceshtja Came

Komisioneri Hahn: Adresimi i çështjeve historike mes dy vendeve, njihet ceshtja Came

28 Shtator 2016 Paketa e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati për adresimin e çështjeve të hapura mes Shqipërisë dhe Greqisë, ka marr bekimin e Komisionit Europian, njofton Top Channel. Ka qenë komisioneri Johahens Hahn, i cili në një seancë dëgjimore me eurodeputetët, ka theksuar faktin që çështja e detit, ndryshe nga sa ka deklaruar ambasadorja [...]

Basha kërkon referendum për ligjin e mbetjeve

Basha kërkon referendum për ligjin e mbetjeve

26 Shtator 2016 Kryetari i Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha deklaroi se opozita po studion ushtrimin e së drejtës parlamentare për t’i kërkuar Kuvendit miratimin e një referendumi për të ndaluar importin e mbetjeve. Duke reaguar ndaj qëndrimeve të sotme të kryeministrit Edi Rama për ligjin e mbetjeve gjatë takimit me sipërmarrës të industrisë [...]

Vritet zëdhënësi i ISIL

Vritet zëdhënësi i ISIL

13 Shtator 2016 Pentagoni konfirmoi se një sulm ajror amerikan muajin e kaluar vrau zëdhënësin dhe drejtuesin strategjik të grupit Shteti Islamik. Në një deklaratë të hënën, zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes Peter Cook tha se sulmi vdekjeprurës i 30 gushtit kundër Abu Muhammad Al-Adnani pranë Al Babit në Siri, ishte një nga disa sulme [...]

Tahiri pergenjeshrton Qeverinë e Serbisë: Nuk po bisedohet në Bruksel për Asociacionin

Tahiri pergenjeshrton Qeverinë e Serbisë: Nuk po bisedohet në Bruksel për Asociacionin

9 Shtator 2016 Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka demantuar lajmet që kanë dal në media, se gjoja është duke u diskutuar çështja e Asociacionit në Bruksel, si dhe gjoja është formuar grupi menaxhues për Asociacionin. Ministrja Tahiri ka konfirmuar se në kete raund të bisedimeve, për të cilat gjenden në Bruksel, në agjendë nuk [...]

Rugova: LDK-ja nuk do tu bëjë presion deputetëve për votimin e demarkacionit me Malin e Zi.

Rugova: LDK-ja nuk do tu bëjë presion deputetëve për votimin e demarkacionit me Malin e Zi.

31 Gusht 2016 Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haki Rugova, është shprehur se nuk dihet cili do të jetë vendimi pjesës së deputetëve të LDK-së, të cilët kanë ngritur zërat e tyre kundër votimit të demarkacionit. Rugova ka thënë për Indeksonline, se LDK-ja nuk do tu bëjë presion deputetëve të saj për votimin e [...]

Tahiri vë forcat speciale të pozojnë me automatikë në Facebook

Tahiri vë forcat speciale të pozojnë me automatikë në Facebook

29 Gusht 2016  “Virusi Veliaj” duket se ka prekur edhe ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, i cili nuk lë rast pa bërë show, por në ndryshim nga Veliaj që pëlqen të filmohet me fëmijë, Tahiri kërkon të ndërtojë imazhin e një njeriu të fortë. Ndoshta në funksion të kësaj së fundi ai ka detyruar forcat [...]

Kerry-Lavrov takohen në Gjenevë për çështjet siriane

Kerry-Lavrov takohen në Gjenevë për çështjet siriane

26 Gusht 2016 Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, zhvilloi sot në Gjenevë një mbledhje me homologun e tij rus,  Serguei Lavrov, për t’u përpjekur të rifillojnë bisedimet për paqe në Siri. Para kamerave, ata shtrënguan duart, por nuk deklaruan se çfarë prisnin të arrinin në përfundim të këtyre bisedimeve. informon indeksonline. www.aliiss.org

Mustafa-zv/presidentit të SHBA-së: Kosova është shtëpia juaj!

Mustafa-zv/presidentit të SHBA-së: Kosova është shtëpia juaj!

17 Gusht 2016 Kryeministri i Republikës, Isa Mustafa gjatë ceremonisë të emrimit të rrugës së djalit të zv/presidentit Joi Biden, Boi, ka folur disa fjalë të mëdha për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shkruan Indeksonline “Rruga që po e promovojmë sot do ta kthejë shpesh vëmendjen e familjes tuaj nga Kosova. Nuk keni nevojë për ftesë në Kosovë sepse [...]

Page 1 of 12123Next ›Last »