Home » Archives by category » Energji

Pasurimi me uranium/ BE apel Iranit: Respektimi i marrëveshjes bërthamore, e rëndësishme për sigurinë botërore

\ \ \ \

Pasurimi me uranium/ BE apel Iranit: Respektimi i marrëveshjes bërthamore, e rëndësishme për sigurinë botërore

Josep Borrell, kreu i diplomacisë evropiane, u shpreh i keqardhur për njoftimin e fundit nga Irani, mbi heqjen e të gjitha limiteve për pasurimin me uranium. “Zbatimi i plotë i marrëveshjes për programin bërthamor nga të gjithë, tani është më i rëndësishëm se kurrë, për stabilitetin rajonal dhe sigurinë botërore”, shkruan Borrell në Twitter. Ai […]

Rritet çmimi i naftës/ Eliminimi i gjeneralit irania, tronditi tregun e aksioneve

\ \

Rritet çmimi i naftës/ Eliminimi i gjeneralit irania, tronditi tregun e aksioneve

Të premten çmimi i naftës u rrit dhe aksionet u ulën në tregjet më të mëdha botërore, pas lajmit të vrasjes nga forcat amerikane, të gjeneralit iranian Qassem Soleimani. Treguesit në tregun e aksioneve në Londër, Frankfurt dhe Paris ranë ashtu sikurse edhe më herët në Hong Kong. Në Shanghai pati pak ndryshime ndërsa tregjet […]

Gaz-sjellësi Nord Stream 2/ Presidenti Trump firmosi sanksione, kompania zviceriane pezullon aktivitetin

\ \ \

Gaz-sjellësi Nord Stream 2/ Presidenti Trump firmosi sanksione, kompania zviceriane pezullon aktivitetin

Një kompani që operon anijet që vendosin seksione të një gaz-sjellësi të ri gjermano-rus, tha të shtunën se po pezullon punën pasi Presidenti amerikan Donald Trump nënshkroi legjislacionin që kërcënon me sanksione. Presidenti Trump nënshkroi të premten projektligjin e miratuar në fillim të kësaj jave nga Senati, që parashikon sanksione ndaj individëve dhe kompanive të […]

U shfrytëzua për 47 vite, mbyllet 1 nga 5 reaktorët bërthamorë në Zvicër

\

U shfrytëzua për 47 vite, mbyllet 1 nga 5 reaktorët bërthamorë në Zvicër

Ditën e sotme u mbyll reaktori i energjisë “Muehleberg” në Zvicër, mbyllja e parë kjo që kur vendi vendosi, në vitin 2011, ndërprerjen e energjisë bërthamore në planin afatgjatë. Pas 47 vitesh funksionimi, reaktori “Muehleberg” do të ndalojë prodhimin e energjisë pas 47 vitesh funksionimi, katër impiante të tjera bërthamore do të vazhdojnë të funksionojnë. […]

Mbi 304 protestues të vrarë, Amnesty International: ‘Fushatë brutale’ për shtypjen e protestave në Iran

\ \ \

Mbi 304 protestues të vrarë, Amnesty International: ‘Fushatë brutale’ për shtypjen e protestave në Iran

Organizata ndërkombëtare, Amnesty International ka thënë se autoritetet iraniane janë duke vazhduar “fushatën brutale të shtypjes”, pas protestave të muajit të kaluar, në të cilat kanë mbetur të vdekur të paktën 304 persona. Përmes një deklarate të publikuar më 16 dhjetor, organizata për të drejtat e njeriut me bazë në Londër, ka thënë se autoritetet […]

Transporti i gazit rus drejt Evropës, nëpërmjet Ukrainës/ Takohen në Vjenë udhëheqësit e Gazprom-it dhe Naftogaz-it

\ \ \ \

Transporti i gazit rus drejt Evropës, nëpërmjet Ukrainës/ Takohen në Vjenë udhëheqësit e Gazprom-it dhe Naftogaz-it

Gjiganti i energjisë së kontrolluar nga Rusia, Gazprom dhe ai i Ukrainës, Naftogaz, kanë thënë se do të vazhdojnë bisedimet për të arritur një marrëveshje rreth transportit të gazit nga Rusia për në Evropë përmes territorit të Ukrainës. Një raund i ri i bisedimeve në Vjenë më 13 dhjetor midis udhëheqësve të kompanive, përfundoi pa […]

Beteja për klimën/ KE miraton marrëveshjen: Emetimi zero i gazrave serë, brenda 2050

\ \ \

Beteja për klimën/ KE miraton marrëveshjen: Emetimi zero i gazrave serë, brenda 2050

Presidenti Çarls Mishel, ka njoftuar se Këshilli Europian miratoi përfundimet e nxjerra për ndryshimet klimatike. Sipas tij, liderët e Bashkimit Europian, kanë gjetur një marrëveshje për objektivin e rëndësishëm të emetimeve zero brenda viti 2050. Anxhela Merkel u shpreh e kënaqur se nuk ka pasur përçarje, përveç Polonisë e cila ka nevojë dhe për pak […]

Prioritet ‘Marrëveshja e Gjelbër’/ Liderët e BE diskutojnë zotimet për masat klimatike

\ \

Prioritet ‘Marrëveshja e Gjelbër’/ Liderët e BE diskutojnë zotimet për masat klimatike

Liderët e Bashkimit Evropian janë takuar në Bruksel në kohën kur atyre po u kërkohet të tregojnë gatishmëri që deri më 2050, BE-ja të ketë klimë neutrale. Disa shtete të Evropës Lindore dëshirojnë që t’iu sigurohen garanci financiare, para se të arrijnë pajtueshmëri përmes së cilave bllokut evropian, i duhet të ndalë plotësisht emetimet e […]

Japonia mbyll 2 reaktorë bërthamorë në Fukuit, zbatohen rregullat e reja të sigurisë

\ \ \ \ \

Japonia mbyll 2 reaktorë bërthamorë në Fukuit, zbatohen rregullat e reja të sigurisë

Në Japoni, Autoriteti Rregullator Bërthamor, miratoi projektin për çmontimin e dy reaktorëve bërthamorë të fuqishëm në qarkun e Fukuit. Sipas projektligjit të miratuar, operatori “Kansai Electric Power”, do të shpenzojë rreth 119 miliardë jen, gati një miliard euro, për të prishur reaktorët 1 dhe 2 të uzinës ”Oi”. Kjo shifër është më e ulët se […]

Bashkimi me bllokun energjetik shqiptar, Kosova përfiton miliona euro

\ \ \ \

Bashkimi me bllokun energjetik shqiptar, Kosova përfiton miliona euro

Kosova parasheh përfitime prej disa milionë euro në vit, nga shkëputja përfundimtare me sistemin rregullues energjetik të Serbisë dhe bashkimit me sistemin energjetik të Shqipërisë. Këto parashikime i bëjnë zyrtarët e qeverisë në largim të Kosovës dhe ata të Operatorit të Sistemit të Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT), sipas Rel. Në […]

Page 1 of 7123Next ›Last »