Home » Archives by category » Ekonomi/Financë

Robotët e parë ‘humanoid’/ Forma krejtësisht jetësore, të krijuara nga qelizat e gjalla

\

Robotët e parë ‘humanoid’/ Forma krejtësisht jetësore, të krijuara nga qelizat e gjalla

Shkencëtarët kanë krijuar atë që ata pretendojnë se janë robotët e parë “humanoid” me forma krejtësisht të reja jetësore të krijuara nga qelizat e gjalla. Një ekip studiuesish kanë marrë qelizat nga embrionet e bretkosave dhe i kanë shndërruar ato në një makinë që mund të programohet për të punuar ashtu siç dëshirojnë. Është hera […]

SHBA shpall sanksionet shtesë ndaj Iranit/ Goditen burimet që financojnë projektet bërthamore

\ \

SHBA shpall sanksionet shtesë ndaj Iranit/ Goditen burimet që financojnë projektet bërthamore

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione të reja ndaj Iranit për shkak të sulmit ndaj trupave amerikane në Irak këtë javë, tha Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin. “Ne po shpallim sanksionet shtesë kundër regjimit iranian”, tha Mnuchin në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë së bashku me sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo, […]

250 mijë euro për koalicionin kundër IS/ Ambasada amerikane jehonë vendimit të qeverisë së Kosovës

\ \

250 mijë euro për koalicionin kundër IS/ Ambasada amerikane jehonë vendimit të qeverisë së Kosovës

Qeveria në largim e Kosovës, vendosi të premten të ndajë 250 mijë euro, (afërsisht 277 mijë dollarë) për koalicionin ndërkombëtar kundër grupit militant, Shteti Islamik. Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj tha pas mbledhjes së qeverisë se “nga ky veprim jo vetëm që forcohen veprimet në parandalimin dhe luftimin e terrorizmit por edhe forcohet pozicioni i […]

Von der Leyen sqaron Londrën: Kujdes! Negocimi i një marrëveshje të re tregtare mes tyre, i vështirë

\

Von der Leyen sqaron Londrën: Kujdes! Negocimi i një marrëveshje të re tregtare mes tyre, i vështirë

Presidentja e Komisionit Evropian paralajmëroi të mërkurën Britaninë se nuk do të ketë “qasje të cilësisë më të lartë” në tregun e Bashkimit Evropian pas shkëputjes, nëse nuk bën disa lëshime të mëdha. Në një mesazh miqësor, por të sinqertë drejtuar Londrës, Ursula von der Leyen tha që negocimi i një marrëveshje të re tregtare […]

Britania vulos daljen nga BE/ Me shumicë dërrmuese votash, parlamenti voton Brexit

\ \ \

Britania vulos daljen nga BE/ Me shumicë dërrmuese votash, parlamenti voton Brexit

Parlamenti britanik ka votuar me shumicë dërrmuese në favor të marrëveshjes së Brexit, të kryesuar nga kryeministrit Boris Johnson. Në këtë mënyrë, Mbretërisë së Madhe i hapet përfundimisht rruga të largohet nga Bashkimi Evropian këtë muaj, pas më shumë se katër dekadave anëtare. Me 330 votuan pro largimit të Mbretërisë së Bashkuar nga BE dhe […]

Rritet çmimi i naftës/ Eliminimi i gjeneralit irania, tronditi tregun e aksioneve

\ \

Rritet çmimi i naftës/ Eliminimi i gjeneralit irania, tronditi tregun e aksioneve

Të premten çmimi i naftës u rrit dhe aksionet u ulën në tregjet më të mëdha botërore, pas lajmit të vrasjes nga forcat amerikane, të gjeneralit iranian Qassem Soleimani. Treguesit në tregun e aksioneve në Londër, Frankfurt dhe Paris ranë ashtu sikurse edhe më herët në Hong Kong. Në Shanghai pati pak ndryshime ndërsa tregjet […]

Greva më e gjatë në 51 vjet/ Francezët kundër reformës së pensioneve

\ \ \

Greva më e gjatë në 51 vjet/ Francezët kundër reformës së pensioneve

Greva e punëtorëve të transportit në Francë kundër reformës për pensione, ka hyrë në ditën e 29-të, duke shënuar protestën më të gjatë të zhvilluar ndonjëherë nga maji i vitit 1968. Plani industrial kundër presidentit francez, Emmanuel Macron për reformën e pensioneve ka goditur më së shumti shërbimet e trenave, raporton Rel. Sipas këtyre reformave, […]

Ulje-ngritjet e marrëdhënieve SHBA-Kinë, gjatë vitit 2019

\

Ulje-ngritjet e marrëdhënieve SHBA-Kinë, gjatë vitit 2019

Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës u vunë në provë të fortë gjatë vitit 2019 për shkak të mosmarrëveshjeve mbi tregtinë, çështjen e Hong Kongut e të drejtat e njeriut. Pavarësisht arritjes së një marrëveshjeje së fundmi mbi fazën e parë të një pakti tregtar që parandalon vendosjen e tarifave të mëtejshme, analistët thonë […]

Paralizohet Franca/ Grevistët ndërpresin shërbimin hekurudhor gjatë Krishlindjeve

\ \ \

Paralizohet Franca/ Grevistët ndërpresin shërbimin hekurudhor gjatë Krishlindjeve

Grevistët e Francës janë aq të zemëruar me planet e Presidentit Macron, saqë madje po përdorin masivisht festën e Krishtlindjes për të zbatuar kërkesat e tyre. Fokusi kryesor është në transportin hekurudhor. Grevistët në hekurudhën shtetërore SNCF kanë njoftuar se trafiku hekurudhor në Francë do të ndërpritet masivisht gjatë Krishtlindjeve, raporton DW. Asnjë ndryshim thelbësor […]

Sfida 6 mujore e shtetit organizator/ 1 janar 2020 Kroacia kryeson presidencën e BE

\ \

Sfida 6 mujore e shtetit organizator/ 1 janar 2020 Kroacia kryeson presidencën e BE

Çfarë detyre ka presidenca e BE-së? Shumë punë dhe një shans Kroacia më 1 janar 2020 do të kryesojë presidencën e BE-së duke pasuar Finlandën. Kjo nënkupton një mori konferencash, që do të drejtohen nga diplomatët kroatë, sipas DW. Çfarë përfiton vendi prej kësaj? Gjashtë muaj kryesim i presidencës së BE-së për secilin vend anëtar […]

Page 1 of 15123Next ›Last »