Home » Archives by category » Ekonomi/Financë

Rama: Paga minimale do jetë 375 mijë Lekë

Rama: Paga minimale do jetë 375 mijë Lekë

30 Nentor 2016 Duke folur në aktivitetin për modernizmin e administratës publike, kryeministri Rama ka njoftuar edhe vendimin e qeverisë për rritje të pagave të punonjësve të sektorit shtetëtor. Sipas tij paga minimale nga 220 mijë lekë shkon në 375 mijë lekë, ndërsa s’do të ketë rritje për ministrat dhe as për atë vetë. “Është [...]

Italia drejt mbylljes se call center-ave jashte vendeve te BE

Italia drejt mbylljes se call center-ave jashte vendeve te BE

26 Nentor 2016 Në 6 dhjetor pritet që Senati Italian të miratojë një ligj, që shtrëngon kushtet për zhvendosjen e kompanive call center në një territor jo të Bashkimit Europian, i cili rrezikon të mbyllë të gjithë kompanitë Call Center në Shqipëri.  Këto amendime u miratuan në 24 nëntor në mbrëmje në Dhomën e Deputetëve [...]

Serbia shkel marrëveshjet në raport me Kosovën

Serbia shkel marrëveshjet në raport me Kosovën

26 Nentor 2016 Takimeve të zhvilluara në Bruksel, mes Kosovës e Serbisë, hajrin duket t’ua ketë parë vetëm Serbia. Të dhënat që janë publikuar në faqen zyrtare të Qeverisë, tregojnë se nuk janë përmbushur të gjitha kushtet nga shteti serb, shkruan Indeksonline. Duke filluar me simbole shtetërore, vula e më pas edhe me çështje doganore. [...]

Ligji i faljes së tatimeve – demagogji apo skemë falsifikimi?

Ligji i faljes së tatimeve – demagogji apo skemë falsifikimi?

23 Tetor 2016 Nga Flir Mosho Ministri i Financave në daljen e fundit publike deklaroi nismën e re të rilindjes për atë që administrata ka prej disa muajsh që po e pompon si faljen e madhe të borxheve tatimore. Falja e detyrimeve tatimore, në vetvete është një nismë sa e mirë aq edhe e keqe [...]

Zbulohet shkresa zyrtare/ Qeveria pranonte në gusht rrezikun e plehrave

Zbulohet shkresa zyrtare/ Qeveria pranonte në gusht rrezikun e plehrave

28 Shtator 2016 Skandali i qeverisë Rama me ligjin që lejon importin e plehrave, sa vjen e thellohet. Një shkresë zyrtare e qeverisë drejtuar kuvendit provon se qeveria është në dijeni të rrezikut që ka ky proces, e megjithatë e ka mbështetur projekligjin Shalsi – Baraj. Më 3 gusht 2016, qeveria shpreh zyrtarisht mendimin e [...]

Basha per importin e mbetjeve: Rama kishte te drejte deri ne vitin 2013!!

Basha per importin e mbetjeve: Rama kishte te drejte deri ne vitin 2013!!

26 Shtator 2016 Nuk eshte e qarte se cfare ka dashur te tregoje zoti Basha me kete reflektim personal ne lidhje me propozimin e ligjit nga ana e qeverise Berisha ne vitin 2011, por ne fakt i ka lene shtegun hapur kryeministrit Rama per te thene se: atehere te pakten paskam qene ne te drejten [...]

Mega afera/ Skenari për të fshirë 600 milion dollarë borxhe të ARMO

Mega afera/ Skenari për të fshirë 600 milion dollarë borxhe të ARMO

16 Shtator 2016   Nuk dihet se si i kanë bërë hesapet dhe pazaret mes njëri tjetrit, kryeministri Rama dhe biznesmeni i tij i preferuar Besnik Sula me kompaninë e përpunimit të naftës ARMO, por problemet e kësaj skeme të dyshimtë kanë nisur që në fillim. Borxhlinjtë më të vegjël privatë ndaj të cilëve ka [...]

Për Mbikqyrësin AMF dhe Mbikqyrësin e AMF

Për Mbikqyrësin AMF dhe Mbikqyrësin e AMF

15 Shtator 2016 Nga Flir Mosho Një nga problematikat e ditëve të fundit, është debati që i takon njërit prej tregjeve më të ndjeshme nga këndvështrimi i konsumatorit, sic është ai për tregun e sigurimeve. Kompanitë e sigurimeve janë kompani tepër të rëndësishme dhe në tregje të zhvilluara të kapitaleve, ato mbajnë edhe statusin e [...]

Shoqerite e sigurimit si piramida dhe AMF-ja si faraon i keq.

Shoqerite e sigurimit si piramida dhe AMF-ja si faraon i keq.

3 Gusht 2016 Nga Flir Mosho Ne debatin e ditëve te fundit ka dy çështje qe lidhen me tregun e sigurimeve. Rritja e papritur me 20 përlind e çmimit te sigurimit te detyrueshëm te automjeteve dhe nga ana tjetër ideja e hedhur për vendosjen edhe te banesave ne skemën e sigurimit te detyrueshëm. Dy nisma [...]

“Bankers” rrëzon qeverinë, merr mbrapsht 37 milionë dollarë taksa

“Bankers” rrëzon qeverinë, merr mbrapsht 37 milionë dollarë taksa

29 Gusht 2016 Lajm i keq për buxhetin. Audituesi ndërkombëtar i pajtuar për të zgjidhur konfliktin e taksave mes qeverisë shqiptare dhe “Bankers Petroleum” i ka dhënë të drejtë kompanisë kanadeze. Ky vendim detyron qeverinë t’i kthejë mbrapsht kompanisë së naftës 57 milionë dollarë taksa, nga të cilat 37 milionë janë arkëtuar sakaq në buxhet. [...]

Page 1 of 12123Next ›Last »