Home » Archives by category » Azia

‘Kina është një’/ Pekini kundërshton deklarata e presidentes Ing-wen se ‘Tajvanin është i pavarur’

\ \ \

‘Kina është një’/ Pekini kundërshton deklarata e presidentes Ing-wen se ‘Tajvanin është i pavarur’

Udhëheqësit në Kinë përsëritën parimin “një Kinë”, pasi votuesit në Tajvan rizgjodhën presidenten Tsai Ing-wen, e cila thotë se Tajvani është i pavarur. Tsai, 63 vjeçe, shënoi fitore bindëse në zgjedhjet e fundjavës. Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, tha se parimi “një Kinë” është de facto “konsensus” midis komunitetit ndërkombëtar, raporton Rel. “Ky […]

Zgjedhjet në Tajvan/ Kritikoi ndikimin Kinez, Tsai Ing-wen fiton mandatin e dytë presidencial

\ \

Zgjedhjet në Tajvan/ Kritikoi ndikimin Kinez, Tsai Ing-wen fiton mandatin e dytë presidencial

Presidentja e Tajvanit Tsai Ing-wen, ka siguruar një mandat të dytë në zgjedhjet në presidenciale, pas debatit të mbizotëruar nga marrëdhëniet e ishullit me Kinën. Zonja Tsai siguroi pak më shumë se 57% të votave, duke vendosur një rekord me 8.2 milion vota më shumë, para rivalit të saj Han Kuo-yu, raporton BBC. Zonja Tsai […]

Erdogan nis trupat ushtarake në Libi: Ofrojmë siguri e stabilitetit për Qeverinë në Tripoli

\ \

Erdogan nis trupat ushtarake në Libi: Ofrojmë siguri e stabilitetit për Qeverinë në Tripoli

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se trupat turke kanë nisur të vendosen në Libi, pasi Parlamenti turk e miratoi një veprim të tillë javën e kaluar. Erdogan tha se mision i tyre do të jetë sigurimi i stabilitetit për Qeverinë në Tripoli, të mbështetur nga Kombet e Bashkuara, raporton Rel. Kjo qeveri po […]

Parlamenti i Libisë bllokon bashkëpunimin ushtarak me Turqinë

\ \ \

Parlamenti i Libisë bllokon bashkëpunimin ushtarak me Turqinë

Parlamenti i Libisë në mënyrë unanime ka votuar kundër marrëveshjeve për bashkëpunim në fushën e sigurisë dhe atij detar me Turqinë, vetëm pak ditë pasi ligjvënësit turq miratuan dërgimin e trupave në Libi. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan dhe Fayez Serraj, kryetari i Qeverisë libiane në Tripoli, që mbështetet nga Kombet e Bashkuara, nënshkruan marrëveshjet […]

Kthimi në vendet e origjinës/ Turqia dëbon 150 xhihadistë

\ \

Kthimi në vendet e origjinës/ Turqia dëbon 150 xhihadistë

Autoritetet turke kanë deportuar 150 luftëtarë të huaj në vendet e tyre të origjinës, që kur Ankaraja filloi programin e kthimit të tyre, më 11 nëntor të vitit 2019. Lajmin e konfirmoi zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Ismail Catakli, raporton Rel. Turqia po mban qindra luftëtarë të dyshuar të grupit ekstremist të ashtuquajtur, Shteti Islamik […]

Aksion policor në Turqi/ Arreston 100 persona, të dyshuar si terroristë të IS-it

\ \ \ \

Aksion policor në Turqi/ Arreston 100 persona, të dyshuar si terroristë të IS-it

Terroristët e dyshuar si anëtarë të milicëve xhihadistë të IS-it janë arrestuar në një aksion të shtrirë në të gjithë Turqinë. Shumë vetë vijnë nga Iraku. Në aksion morën pjesë qindra policë turq, raporton DW. 33 të dyshuar janë arrestuar vetëm në provincën e Ankarasë, raportoi agjencia e lajmeve, Anadolu. Këta persona janë irakianë, mes […]

Ulje-ngritjet e marrëdhënieve SHBA-Kinë, gjatë vitit 2019

\

Ulje-ngritjet e marrëdhënieve SHBA-Kinë, gjatë vitit 2019

Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës u vunë në provë të fortë gjatë vitit 2019 për shkak të mosmarrëveshjeve mbi tregtinë, çështjen e Hong Kongut e të drejtat e njeriut. Pavarësisht arritjes së një marrëveshjeje së fundmi mbi fazën e parë të një pakti tregtar që parandalon vendosjen e tarifave të mëtejshme, analistët thonë […]

Kim Jong kërcënon me ‘dhuratë për Krishlindje’, presidenti Trump: Do ta respektojmë

\ \ \

Kim Jong kërcënon me ‘dhuratë për Krishlindje’, presidenti Trump: Do ta respektojmë

Të martën, Presidenti i SHBA Donald Trump, hodhi poshtë paralajmërimin e Koresë së Veriut për një “dhuratë për Krishtlindje”, duke thënë se Shtetet e Bashkuara “do të merreshin vesh shumë mirë”, mes shqetësimeve në Shtetet e Bashkuara se Peniani mund të përgatiste një provë raketash. “Ne do të zbulojmë se cila është surpriza dhe do […]

Erdogan thirrje Rusisë: Ndalni sulmet mbi civilët në Siri, Turqia nuk përballon dot fluks tjetër refugjatësh

\ \ \ \ \

Erdogan thirrje Rusisë: Ndalni sulmet mbi civilët në Siri, Turqia nuk përballon dot fluks tjetër refugjatësh

Një delegacion turk ka qenë në Rusi të hënën, për të biseduar rreth Sirisë, pas raportimeve se sulmet e përkrahura nga rusët, janë duke detyruar mijëra sirianë që të ikin drejt Turqisë. Turqia aktualisht strehon rreth 3.7 milionë sirianë, duke shënuar kështu popullsinë më të madhe të refugjatëve, raporton Rel. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan […]

Samiti në Londër/ Kina përcaktohet sfidë strategjike e NATO-s  

\ \ \

Samiti në Londër/ Kina përcaktohet sfidë strategjike e NATO-s  

Një numër i madh ekspertësh thonë se lajmi më i rëndësishëm i i takimit të NATO-s të mbajtur së fundmi në Londër ishte se aleanca më e qëndrueshme dhe më efektive në histori botërore, për herë të parë përcakton Kinën si një sfidë strategjike. Ata argumentojnë se Pekini po synon të sundojë industrinë e teknologjisë […]

Page 1 of 9123Next ›Last »