Home » Archives by category » Amerikë

Robotët e parë ‘humanoid’/ Forma krejtësisht jetësore, të krijuara nga qelizat e gjalla

\

Robotët e parë ‘humanoid’/ Forma krejtësisht jetësore, të krijuara nga qelizat e gjalla

Shkencëtarët kanë krijuar atë që ata pretendojnë se janë robotët e parë “humanoid” me forma krejtësisht të reja jetësore të krijuara nga qelizat e gjalla. Një ekip studiuesish kanë marrë qelizat nga embrionet e bretkosave dhe i kanë shndërruar ato në një makinë që mund të programohet për të punuar ashtu siç dëshirojnë. Është hera […]

Pas sulmit me armë në bazën ajrore, SHBA dëbon 21 kadetë ushtarake saudite  

\ \ \

Pas sulmit me armë në bazën ajrore, SHBA dëbon 21 kadetë ushtarake saudite  

Njëzet e një anëtarë të ushtrisë Saudite Arabe po dëbohen nga SHBA pasi një kadet kryer një gjuajtje masive në një bazë ajrore muajin e kaluar. Njëzet e një anëtarë të ushtrisë Saudite Arabe po dëbohen nga SHBA pasi një kadet ka kryer një gjuajtje masive në një bazë ajrore muajin e kaluar, raporton BBC. […]

SHBA ‘vëzhgon’ regjimin e Iranit, pas vrasjeve së protestuesve në Teheran

\ \

SHBA ‘vëzhgon’ regjimin e Iranit, pas vrasjeve së protestuesve në Teheran

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar Iranin se janë duke vëzhguar veprimet e tij, pasi autoritetet kanë mohuar përdorimin e municionit në protestat kundër qeverisë, në të cilat është shprehur zemërim për mënyrën se si zyrtarët kanë menaxhuar incidentin e rrëzimit të një aeroplani ukrainas javën e kaluar. Marshet janë duke u zhvilluar për të tretën […]

FOTO/ Pas sulmeve ajrore iraniane, zbulohen dëmet në bazën ushtarake të Irakut

\

FOTO/ Pas sulmeve ajrore iraniane, zbulohen dëmet në bazën ushtarake të Irakut

Trupat amerikane janë në proces të pastrimit të mbeturinave dhe rrënojave nga një zonë me madhësinë e një stadiumi futbolli, në një bazë ushtarake në Irakun perëndimor, që u godit nga sulmet ajrore iraniane. Sulmi në bazën Ain al-Asad të mërkurën e kaluar, ku janë vendosur rreth 1.500 forca amerikane dhe koalicioni, u krye në […]

Iraniano-amerikanët në protestë kundër regjimit në Teheran

\ \

Iraniano-amerikanët në protestë kundër regjimit në Teheran

Iraniano-amerikanët u mblodhën në Uashington dhe Los Anxheles të dielën për të kujtuar viktimat e avionit ukrainas të rrëzuar nga Irani dhe për të mbështetur protestuesit paqësorë që u vranë nga forcat iraniane të sigurisë. Një grup iraniano-amerikanësh u mblodhën në sheshin Freedom Plaza të Uashingtonit të dielën mbrëma për të kujtuar njerëzit e pafajshëm […]

Sulmi me raketa aksidental/ Kryeministri Trudeau dyshon mbi pretendimet e Iranit: Kemi ende shumë pyetje

\

Sulmi me raketa aksidental/ Kryeministri Trudeau dyshon mbi pretendimet e Iranit: Kemi ende shumë pyetje

Kryeministri kanadez Justin Trudeau, hedh dyshime mbi pretendimet e Iranit se aksidentalisht goditi avionin urkranias të mërkurën. “Unë jam, natyrisht, i indinjuar dhe i tërbuar”, tha Trudeau për rrëzimin, i cili vrau 57 kanadezë, raporton Dailymail. Irani pretendoi se një operator raketash hapi zjarr ndaj Boeing 737 sepse komunikimet e tij u bllokuan dhe ai […]

Gjykata rrëzon FBI/ S’ka lidhje mes Trump dhe Rusisë! Presidenti ironizon drejtorin e agjencisë sekrete

\ \ \ \

Gjykata rrëzon FBI/ S’ka lidhje mes Trump dhe Rusisë! Presidenti ironizon drejtorin e agjencisë sekrete

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray tha se ai ndjen ” keqardhje të thellë” për sjelljen e gabuar të zyrës së tij gjatë mbikëqyrjes, në hetimin ndaj ndërhyrjes ruse, duke vijuar me një plan prej 12-hapash, për të parandaluar abuzimet në të ardhmen. Por të shtunën presidenti Trump sugjeroi që Wray nuk shkoi aq larg sa […]

FOTO/ Momentet e para pas vrasjes së Soleimanit, zbulohen sendet personale

\

FOTO/ Momentet e para pas vrasjes së Soleimanit, zbulohen sendet personale

Fotografitë e marra nga forcat e SHBA për Operacione Speciale, janë publikuar pas sulmit të dronit amerikan, që vrau gjeneralin iranian Qassem Soleimani në Aeroportin Ndërkombëtar të Bagdadit. Fotografitë, të cilat përshkruajnë rezultatin e mprehtë të sulmit me raketë të dronit të 3 janarit, në dy makina që transportonin Soleimani dhe nëntë të tjerë, u […]

Sulmi amerikan me dron/ Trump zbulon faktet: Irani kishte në shënjestër 4 ambasada

\ \

Sulmi amerikan me dron/ Trump zbulon faktet: Irani kishte në shënjestër 4 ambasada

Irani po planifikonte sulme ndaj katër ambasadave amerikane, në kohën kur u vra gjenerali i tyre i lartë, thotë Presidenti Donald Trump. Kur u pyet se çfarë kërcënimi çoi në sulmin me dron nga SHBA, ai tha për Fox News: “Unë mund të zbuloj, se besoj se me siguri, do të kishin qenë katër ambasada”, […]

Mision sekret i dyfishtë/ Natën që u vra Soleimani, amerikanët tentuan të vrisnin një tjetër ushtarak të lartë iranian

\ \

Mision sekret i dyfishtë/ Natën që u vra Soleimani, amerikanët tentuan të vrisnin një tjetër ushtarak të lartë iranian

Në të njëjtën ditë, kur ushtria amerikane vrau gjeneralin iranian Qassem Soleimani në Bagdad, forcat amerikane kryen një tjetër mision sekret, kundër një zyrtari të lartë ushtarak iranian në Jemen, sipas një raporti të ri. Sulmi i njëkohshme që shënjestroi Abdul Reza Shahlai, një financier dhe komandant kryesor i elitës së Iranit Quds Force që […]

Page 1 of 23123Next ›Last »